Μίλησε η ψυχή της Πρωταθλήτριας!

22:16 21/5/2014 - Πηγή: AEK365

Το μέταλλο της Πρωταθλήτριας μίλησε και σήμερα το απόγευμα στο κλειστό της Κυψέλης κατά την διάρκεια του πρώτου τελικού του Πρωταθλήματος της Α1. Εκεί σε ένα ματς θρίλερ, η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ αν και χρειάστηκε την παράταση με την ψυχή και το πάθος που έδειξε έκανε την ανατροπή κι έφτασε στη νίκη με 31-28 (κ.δ. 25-25), που την φέρνει ένα βήμα μόνο πριν την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, αφού ο τίτλος κρίνεται στις 2 νίκες.
Ο κόσμος δεν άφησε ούτε και σήμερα μόνη της την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη

και δημιούργησε ένα εξαιρετικά καυτό κλίμα, που ώθησε τους μάγκες στο θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα που πραγματοποίησε η ΑΕΚ. Η Ένωση έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι, αλλά και στην άμυνα, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Διομήδη να βρει τα πατήματά του και να χτίσει μια διαφορά 4 γκολ (6-10). Μετά το 20ο λεπτό η Ένωση ανέβασε σταδικά την απόδοσή της κι έτσι αυτόματα κατάφερε να μειώσει (11-12), χωρίς η συνέχεια να είναι η ίδια, αφού κάποια λάθη ομαδικά, αλλά και διαιτητικά έφεραν την ομάδα του Άργους να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (12-15).
Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν πολύ καλά και με αρκετή ενέργεια. Αυτό βγήκε και στο παρκέ κι έτσι ισοφάρισαν (16-16) και στη συνέχεια πήραν προβάδισμα 2 γκολ (18-16). Ο Διομήδης, κάπου εκεί αντέδρασε και ισοφάρισε με το παιχνίδι στη συνέχεια να χαρακτηρίζεται από ισοπαλίες, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει. Αν και η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα3 γκολ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί, να ισοφαρίσουν (25-25) και να στείλουν το ματς στην παράταση.
Εκεί, οι μάγκες έδειξαν ακόμα καλύτερα στοιχεία και με τον εξαιρετικό Τσιλιμπάρη να λέει «όχι» σε αρκετές φάσεις του Διομήδη, κατάφερε να έχει το πάνω χέρι (28-26).
Όπως και στο δεύτερο πεντάλεπτο η ομάδα που ξεχώρισε ήταν η ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων», οποίοι τελικά έφτασαν στη νίκη, έστω και δύσκολα με 31-28.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ 31-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-8, 8-11, 11-12, 12-15 (ημχ.), 16-16, 18-17, 20-20, 24-21, 24-22, 25-25, 28-26, 31-28
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 8, Μπακαούκας 4, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 5, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς, Νικολαϊδης, Σανίκης 4, Αλβανός 3, Καρυπίδης 5, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης 1, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 8, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 5, Σαμαράς 3, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 4.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, δίλεπτα: 2-7, πέναλτι: 5/7-3/4.