Μίλησαν οι αλλαγές…

16:40 24/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ- ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-0 Γήπεδο: Έτιχαντ Στάντιουμ Δύσκολη νίκη με 2-0 κόντρα στην Έβερτον πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, με τις αλλαγές του Ρομπέρτο Μαντσίνι να δίνουν τη νίκη. Πολύ μέτριο πρώτο μέρος με την Σίτι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μη μπορεί να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Χάουαρντ. Από τη μεριά της η Έβερτον φύλαξε τα μετόπισθεν της και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Σίτι στο δεύτερο μέρος ήταν ένα μακρινό σουτ του Νασρί, στο 66ο λεπτό, το οποίο ο Χαρτ έδιωξε σε κόρνερ. Οι «πολίτες»
έσφιξαν τον κλοιό γύρω από τα καρέ του Χάουαρντ και το γκολ ήρθε στο 68ο λεπτό. Ο Αγκουέρο έκανε ότι ήθελε στην άμυνα της Έβερτον, έσπασε έξω στον Μπαλοτέλι, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-0. Ο Ιταλός άσος έτρεξε κατ' ευθείαν στον προπονητή του και τον αγκάλιασε, ανταποδίδοντας την εμπιστοσύνη που του έδειξε. Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους δύο λεπτά αργότερα, καθώς το σουτ του Σίλβα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χάουαρντ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μίλνερ με κοντινό πλασέ, μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Σίλβα. Τελευταία καλή φάση του αγώνα στο 3ο λεπτό των καθυστρήσεων, με τον Βέλλιο να στρώνει στον Φελαϊνί, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βέλγος σταμάτησε πάνω στη γραμμή από τον Σάβιτς. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Μπάρι, Νασρί (83' Σάβιτς), Σίλβα, Τουρέ, Ντζέκο (60' Μπαλοτέλι), Αγκουέρο (78' Μίλνερ). ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Ντίστιν, Νέβιλ (73' Ντρένθε), Κόουλμαν (82' Βέλλιος), Κέιχιλ (63' Σαχά), Οσμάν, Φελαϊνί, Ρόντγουελ. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ