18:59 21/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 3ος ΟΜΙΛΟΣ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΖΑΜΠΙΑ- ΑΙΘΙΟΠΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Μπομπέλα Στάντιουμ

Με το αριστερό ξεκίνησε το Κόπα Άφρικα η Πρωταθλήτρια Ζάμπια, που έμεινε στο 1-1 με την Αιθιοπία.

Η Αιθιοπία είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό, αλλά ο Σαΐντ έχασε πέναλτι και σαν να μην έφτανε αυτό στο 35' αποβλήθηκε και ο γκολκίπερ της ομάδας, Τζεμάλ Τασέβ. Έτσι η Ζάμπια βρήκε την ευκαιρία να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να ανοίξει το σκορ στο 45+3΄με τον Μπεσουμά.

Παρόλα αυτά η Αιθιοπία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αντάν στο 65ο λεπτό και να πάρει τον βαθμό.

ΖΑΜΠΙΑ: Μβουένε, Χιμόντε, Μουσοντά (60' Μουλενγκά), Σουνζού, Νκαουσού, Τσάνσα (75' Μουλενγκά), Σινκαλά, Καλάμπα, Κατόνγκο (84' Μαγιουκά), Μπεσουμά, Λουνγκού.

ΑΙΘΙΟΠΙΑ: Τάσεβ, Μπουτάκο, Χάιλου, Τεσφαγιέ, Ελίας, Γκίρμα, Τεσόμε, Μεγκέρσα, Σαΐντ, Κεμπέντε (39' Ταντέλε), Μπεκελέ (39' Ταντέλε)

ΝΙΓΗΡΙΑ- ΜΠΟΥΡΓΚΙΝΑ ΦΑΣΟ: 1-0

Έμραγμα στο 90+4' για τη Νιγηρία, που κόλλησε στο 1-1 με την Μπουρκίνα Φάσο

Το 1-0 πέτυχε ο Εμενίκε στο 22ο λεπτό, ενώ στο 74' αποβλήθηκε ο Αμπρόουζ της Νιγηρίας. Έτσι η Μπουρκίνα Φάσο πίεσε και ισοφάρισε με τον Τραορέ στο 90+4'.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Γιόμπο, Εκιεγίλε, Αμπρόουζ, Ομποαμπόνα, Όμπι Μίκελ. Ογκούντε (70' Ονάζι), Ιγκιεμπόρ, Ιντέγιε, Μούσα, Εμενίκε (58' Ούτσε)

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ: Σουλαμά, Κονέ, Κουλιμπαλί, Ρουάμπα (82' Ραζάκ), Παναντετιγκιούρι, Κόφι, Μπαντσέ (65' Τραορέ), Πιτρόιπα, Νταγκανό, Νταχ (46' Σανού).