Μετάλλιο και προκρίσεις για την ΑΕΚ

21:18 23/3/2014 - Πηγή: AEK365

Το ασημένιο μετάλλιο του σχολικού πρωταθλήματος Αττικής της Γ΄ Δημοτικού κατέκτησε σήμερα ο σκακιστής της ΑΕΚ Χρήστος Κράλλης. Πέτυχε 6 βαθμούς σε 7 αγώνες, όσους είχε και ο 1ος αλλά τερμάτισε 2ος ανάμεσα σε 67 παιδιά που είχαν προκριθεί από 14 προκριματικά τουρνουά σε όλη την Αττική. Ταυτόχρονα πήρε την πρόκριση στην τελική φάση των Πανελληνίων Σχολικών Πρωταθλημάτων που θα γίνει στις 24-27/4 στην Ερέτρια. Πρόκριση για τα τελικά των Πανελληνίων Σχολικών Πρωταθλημάτων πήραν άλλοι δύο σκακιστές της Ένωσης,

που δεν κατάφεραν να πάρουν μετάλλιο στα τελικά της Αττικής. Ο Βασίλης Γκίκας με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες ήταν 7ος ανάμεσα σε 33 παιδιά της Β΄ Γυμνασίου που επίσης είχαν προκριθεί από τα 14 προκριματικά τουρνουά της Αττικής, όπως και ο Ερνέστος Πιλάλης με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες ήταν 10ος ανάμεσα σε 75 παιδιά της Β΄Δημοτικού. Οι προκρίσεις από την Αττική στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα για κάθε τάξη είναι 14 (εκ των οποίων 4 για κορίτσια), μιας και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Ν.Αττικής είναι η μακράν μεγαλύτερη Ένωση της χώρας. Και οι 3 σκακιστές της ΑΕΚ έχουν δυνατότητες για ένα πανελλήνιο μετάλλιο στην Ερέτρια, με τον Κράλλη να φλερτάρει ιδιαίτερα με το χρυσό.