22:37 15/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ρίο Άβε-Πόρτο: 1-3
(Εντιμάρ 21'- Μαϊκόν 6', Μαρτίνες 51', Ντανίλο 82')

Είναι αναμφίβολα το next big thing της Πόρτο, που θα της γεμίσει και τα ταμεία και το αποδεικνύει κάθε Σαββατοκύριακο. Έντεκα γκολ έχε πετύχει ως τώρα ο Τζάκσον Μαρτίνες και σχεδόν όλα έχουν δώσει βαθμό ή βαθμούς στους «δράκους». Στο αποψινό ματς με τη Ρίο Άβε, η Πόρτο βρέθηκε στο 1-1 κάποια στιγμή και κάπου εκεί ο Κολομβιανός βρήκε δίχτυα κι άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη

της ομάδας του με 3-1. Το κακό με όλο αυτό είναι ότι η Εθνική μας θα τον βρει στο δρόμο της το ερχόμενο καλοκαίρι...

Μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Πόρτο με τον Μαϊκόν, αλλά στο 21' ο Εντιμάρ έκανε το 1-1. Ο Μαρτίνες έκανε το 2-1 στο 51ο λεπτό και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 82' ο Ντανίλο.

Αρούκα-Γκιμαράες: 0-2
(Τομάνε 28', Ολίμπιο 41' πεν.)

Πεντάδα έπιασε η Γκιμαράες που επικράτησε με 2-0 της Αρούκα.

Το σκορ άνοιξε στο 28ο λεπτό ο Τομάνε, ενώ ο Ολίμπιο με πέναλτι στο 41' έκανε το 2-0.

Ολιανένσε-Μπενφίκα: 2-3
(Μπαλογκούν 7', Ρέγκουλα 31'-Λίμα 19', Μάτιτς 37', Σουλεϊμάνι 48')

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μπενφίκα, νικώντας με 3-2 την Ολιανένσε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαλογκούν στο 7ο μόλις λεπτό, ενώ στο 19' ο Λίμα έκανε το 1-1. Η Ολιανένσε προηγήθηκε ξανά με τον Ρέγκουλα στο 31' και στο 37' ο Μάτιτς ισοφάρισε σε 2-2. Στο 48' ο Σουλεϊμάνι έκανε το τελικό 2-2.