Μεγάλο ματς για Τόμιτς

20:27 29/6/2013 - Πηγή: AEK365

Ο 20χρονος Αυστραλός, Νο.59 στον κόσμο, επικράτησε με 7-6(9), 5-7, 7-5, 7-6(5), ξεδιπλώνοντας όλο το ταλέντο του στο κορτ! Ανεπηρέαστος από τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζει, με τελευταίο τα... κατορθώματα του οξύθυμου πατέρα του και προπονητή του, έδειξε χαρακτήρα σπουδαίου τενίστα και έτσι ένας ακόμα seeded παίκτης (το Νο.9) πάει σπίτι του!

Συνεπείς Μπέρντιχ και Ντέλπο

Επόμενος αντίπαλος του Μπέρνι είναι ο Τόμας Μπέρντιχ, Νο.7 του ταμπλό. Ο 27χρονος Τσέχος καρδιοχτύπησε κόντρα στον Κέβιν Άντερσον, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 3-6, 6-3, 6-4, 7-5, διευρύνοντας το head

to head στο 9-0. Πιο άνετα πήρε το εισιτήριο ο Ιβάν Ντόντιγκ, καθώς ο Ίγκορ Σάιζλινγκ εγκατέλειψε το ματς στο τρίτο σετ (6-0, 6-1, 1-0). Ο Κροάτης θα περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νταβίντ Φερέρ και τον Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ.

Για δύο σετ... έφτυσε αίμα ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, αλλά στο τρίτο... αποκατέστησε την τάξη. Ο 24χρονος Αργεντινός λύγισε με 7-5, 7-6(3), 6-0 τον Γκρέγκα Ζέμλια και παίζει στη φάση των "16" με τον Αντρέας Σέπι. Ο Ιταλός, Νο.23, πραγματοποίησε εξαιρετικά εμφάνιση και απέκλεισε τον Κέι Νισικόρι (Νο.12) με 3-6, 6-2, 6-7(4), 6-1, 6-4.