18:32 14/9/2014 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 3η Αγωνιστική

ΑΝΟΒΕΡΟ-ΑΜΒΟΥΡΓΟ 2-0
(13' Αντρεάσεν, 24' Σόμπιχ)

Στην κορυφή της Bundesliga συνεχίζει να βρίσκεται το Ανόβερο που κέρδισε και το Αμβούργο με 2-0. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Δανό αμυντικό μέσο Λέον Αντρεάσεν να πιάνει τη κεφαλιά, μετά από ασίστ του Άμπορνοζ, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και στο 24ο λεπτό ο Πολωνός φορ Άρτουρ Σόμπιχ αξιοποίησε ασίστ

του Χοσέλου για το τελικό 2-0. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, με τις ευκαιρίες να χάνονται εκατέρωθεν και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν. Ο Μίλερ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 47' για το Αμβούργο, με τον Ντρόμπνι να κάνει εκπληκτική απόκρουση στο σουτ του Μπίτενκουρτ στο 63'. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, οι ευκαιρίες αρκετές, όμως μία από τα ίδια για τους παίκτες του Σλόμκα.

Xωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές παρέμεινε το Αμβούργο.

Ανόβερο: Ζίλερ, Χιρόκι Σακάι, Σουλτζ, Άλμπορνοζ, Μπίτενκουρτ (88' Μπριάν), Σμίντεμπαχ, Αντρεάσεν, Κιγιοτάκε (81' Γκουλσελάμ), Σόμπιχ (71' Καραμάν), Χοσέλου
Αμβούργο: Ντρόμπνι, Ντικμέιερ, Ντζουρού, Κλέμπερ, Όστρολεκ (60' Γίρασεκ), Χόλτμπι, Μπεχράμι (78' Αρσλάν), Γκριν (46' Ρούντνεβς), Στίμπερ, Μίλερ, Λασόγκα

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ 0-1
Γήπεδο: Commerzbank Arena

Με δυο ήττες ξεκίνησε τη σεζόν η Άουγκσμπουργκ και τελικά έσπασε το... ρόδι στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης την οποία κέρδισε με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης όταν από λάθος της άμυνας της Άιντραχτ, η μπάλα έφτασε στον Άλτιντοπ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εκείνος δεν κατάφερε να ξεφύγει από το προσωπικό του αντίπαλο που τον ανέκοψε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Ραούλ Μπομπαντίγια που ερχόταν από πίσω και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το τελικό 0-1. Σημειώνεται πως ένα λεπτό πριν ο Ντζάκπα είχε αποτρέψει γκολ της Άουγκσμπουργκ διώχνοντας πάνω στη γραμμή σε προσπάθεια του Βέρνερ.

Στη συνέχεια η Άουγκσμπουργκ είχε και άλλες ευκαιρίες όπως αυτή του Άλτιντοπ στο 53' και του Βέρνερ στο 87' με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα. Πάντως η γηπεδούχοι έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 16' όταν ο Κορ ανέτρεψε τον Κάντλετς.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ιγκνόφσκι, Ζαμπράνο, Άντερσον, Ντζάκπα, Χασέμπε (45' Μεντόγεβιτς), Ρους (56' Φλουμ), Κάντλετς, Πιαζόν, Ινούι (56 Μέιερ), Σεφέροβιτς
Άουγκσμπουργκ: Χιτζ, Βερχά, Κάλσεν Μπράκερ, Κλαβάν, Ραμάν Μπάμπα, Κορ, Μπάιερ (85' Χονγκ Χο), Μπομπαντίγια (85' Σαϊούμπι), Βέρνερ, Άλτιντοπ (73' Φέλνερ), Μέλντερς