Μεγάλη νίκη η Εθνική

22:44 13/6/2014 - Πηγή: AEK365

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ, η οποία παράλληλα είναι και η πρώτη από την ενοποίηση της Γερμανίας, πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών που επικράτησε με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη έχοντας και την βοήθεια 600 περίπου Ελλήνων φιλάθλων έκαναν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη τόσο από πλευράς γοήτρου όσο και ουσίας.

Κι αν η Γερμανία ήρθε στη Λάρισα

με ένα αρκετά νεανικό σύνολο (η βασική της επτάδα είχε μ.ο ηλικίας τα 21 χρόνια), δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι και η δική μας ομάδα είναι μικρή σε ηλικία καθώς η αρχική επτάδα είχε μ.ο ηλικίας τα 23.4 χρόνια.

Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη δίνοντας συνέχεια από την καλή εμφάνιση στο δεύτερο ματς στην Πολωνία, ξεπέρασα γρήγορα το αρχικό προβάδισμα της Γερμανίας (4-7) και με τα σερβίς της Χαντάβα προσπεράσαμε 11-8 διατηρώντας με άνεση ένα προβάδισμα 3-5 πόντων ως το τέλος.

Μετά το 1-0 η ομάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμό, πιέζοντας την αντίπαλη υποδοχή και παίζοντας πολύ καλά στο μπλοκ άμυνα καθαρίζοντας από νωρίς το β' σετ (8-4, 16-8)

Οι αλλαγές που έκανε ο Γερμανός τεχνικός και η κούραση που φάνηκε στη δική μας ομάδα, άλλαξε την εικόνα του αγώνα με την Γερμανία να προηγείται 7-11 και 14-9 στο γ' σετ, ωστόσο και πάλι η Χαντάβα με τα σερβίς της έφερε την ανατροπή με την Εθνική να προσπερνά 21-20 και να έχει ματς μπολ, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο για να χαθεί το σετ με 24-26.

Στο δ' σετ (φάνηκε ότι θα ζήσουμε ανάλογο σκηνικό με το δεύτερο ματς στην Πολωνία (προηγηθήκαμε με 0-2 και χάσαμε 3-2) καθώς η Γερμανία είχε από νωρίς μια διαφορά (3-6) την οποία κράτησε ως το 17-20. Εκεί η εθνική πήρε την αλλαγή, η Κωνσταντινίδου πήγε στο σερβίς και το σετ τελείωσε με 25-20 καθώς η Γερμανία ‘κόλλησε' κι έτσι η Εθνική έφτασε στη σπουδαία αυτή νίκη.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 24-26, 25-20
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 22 (17/37 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/15 επ., 3 μπλοκ), Διώτη 3 (3/23 επ., 53% υπ. - 35% άριστες), Χαντάβα 9 (6/24 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. - 26% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 16 (6/13 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. - 25% άριστες) / Βεργίδου, Παπαφωτίου, Στράντζαλη 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Γενιτσαρίδη
Γερμανία (Κοσλόφσκι): Λίπμαν 3 (2/16 επ., 1 μπλοκ), Γκέρτις 10 (8/28 επ., 1άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 35% άριστες), Κάουφελντ 2 (1/7 επ., 1 άσο), Μόλερς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζίλγκε 11 (8/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βάινεμαγιερ 16 (3/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.- 33% άριστες), Ντουρ -λ (52% υπ. - 39% άριστες) / Πολ, Όλενμπροκ 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ), Ιμούντου