20:05 4/10/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εθνικός Α.-Δόξα Κ.: 1-2
(Πίντο 68'-Ράμος 21' πεν., Φερνάντες 79')

Πρώτη νίκη για την Δόξα στην σεζόν, με σφραγίδα Ρικάρντο Φερνάντες. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε με σκορ 1-2 του Εθνικού στο Δασάκι, χάρη σε τέρμα του Πορτογάλου μεσοεπιθετικού με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Ράμος από το σημείο του πέναλτι, σε μια φάση που θα συζητηθεί.

Ο Εθνικός δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, ισοφάρισε προσωρινά με τον Πίντο στο 68'.

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Σιδεράκης απέκρουσε σωτήρια.

Ομόνοια-Ερμής Α.: 2-1
(Ποτέ 31', Φοφανά 81'-Μοράν 42')

Η Ομόνοια κατάφερε και πέτυχε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Ερμή με 2-1 μέσα στο ΓΣΠ. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ποτέ στο 31' και Φοφανά στο 81' ενώ για τον Ερμή σκόραρε ο Μοράν στο 42'.

Και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Μορέιρα στο 15' και Τσίνα στο 85'.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από πολλά διαιτητικά λάθη από τον Χρίστο Νικολαΐδη και τους υπόλοιπους διαιτητές. Μετά την νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 10 βαθμούς ενώ ο Ερμής παρέμεινε στους 7.