19:47 4/10/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 9η Αγωνιστική

Νταντί-Αμπερντίν 2-3
(6' Χάρκινς, 55' Κλάρκσον/ 5' Κονσιντίν, 28' Μακ Πέικ αυτ., 64' Γκουντγουίλι)

Στη 5η θέση ανέβηκε η Αμπερντίν αφού πέρασε νικηφόρα από το "Dens Park" κερδίζοντας 3-2 την Νταντί. Με 50% ποσοστό ευστοχίας στις τελικές προσπάθειες, έξι σουτ και τρία γκολ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Άντριου Κονσιντίν. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκάρι Χάρκινς ισοφάρισε για την Νταντί η οποία

όμως είδε στο 28ο λεπτό έναν παίκτη της να πετυχαίνει αυτογκολ με τον Τζέιμς ΜακΠέικ να κάνει δώρο στην Αμπερντίν το 1-2.
Στο 55' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντέιβιντ Κλάρκσον η Νταντί έφερε ξανά το ματς στα ίσια αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τη τέταρτη συνεχόμενη ήττα γιατί στο 64' ο Ντέιβιντ Γκουντγουίλι με εξαιρετική κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-3 για την Αμπερντίν.

Πάρτικ Θιστλ-Μάδεργουελ 3-1
(16' Μπάνιγκαν, 63' Ντούλαν, 82' Ο'Ντόνελ/ 73' Άινσγουορθ)

Η Πάρτικ Θιστλ ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις κερδίζοντας 3-1 την Μάδεργουελ. Στο 16' ο Στιούαρτν Μπάνιγκαν έκανε το 1-0 και στο 63' ο Κρις Ντούλαν έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην Πάρτικ Θιστλ. Η Μάδεργουελ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Λιονέλ Άινσγουορθ στο 73ο λεπτό αλλά στο 82ο λεπτό οι ελπίδες για κάτι καλύτερο εξαφανίστηκαν με το τέρμα του Στέφεν Ο' Ντόνελ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σεντ Τζόνστον-Σεντ Μίρεν 1-2
(68' Άντερσον/ 28' Νέισμιθ, 87' Ντρούρι)

Μέσα στο "McDiarmid Park", η Σεντ Μίρεν πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Σεντ Τζόνστον με 2-1. Ο Τζέισον Νέισμιθ στο 28' έδωσε προβάδισμα στη Σεντ Μίρεν αλλά ο Στίβεν Άντερσον ισοφάρισε στο 68'. Τελικά, τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Άνταμ Ντρούρι χάρισε τη νίκη στην Σεντ Μίρεν.