JUPILER LEAGUE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γκενκ- Άντερλεχτ: 2-4
(Κουλιμπαλί 61', Πλε 77'-Ζιλέ 35', Ντε Σούτερ 45', 86', Γιακοβένκο 90+3')

Απίστευτο ματς στην Κρίσταλ Αρένα, όπου η Άντερλεχτ νίκησε με 4-2 τη Γκενκ.
Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με κεφαλιά του Ζιλέ, μετά από άστοχη έξοδο του γκολκίπερ της Γκενκ, ενώ στο 45' ο Ντε Σούτερ έκανε το 2-0 με όμορφο σουτ. Στην επανάληψη η Γκενκ μπήκε δυνατά και μείωσε με τον Κουλιμπαλί στο 61' ενώ δύο λεπτά μετά ακυρώθηκε γκολ

των γηπεδούχων. στο 77' ο Πλε έφερε στα ίσα τα ματς αλλά στο 86' ο Ντε Σούτερ ‘δωσε ξανά το προβάδισμα στην Άντερελχτ. Στο 90+1' η Γκεν έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς ο Φόσεν έχασε πέναλτι και στο 90+3' ο Γιακοβένκο έκανε το τελικό 4-2

Σταντάρ Λιέγης- Μπριζ: 1-3
(Εζεκιέλ 2'- Λεστιέν 51', 76', Μπακά 90+4')

Μεγάλη νίκη ε 3-1 πέτυχε η Μπριζ στο ντέρμπι με την Σταντάρ κι έπιασε τριάδα.
Η Σταντάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Εζεκιέλ, αλλά στο 51' ο Λεστιέν έφερε στα ίσα το ματς και στο 76' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1. το τελικό 3-1 έκανε στις καθυστερήσεις ο Μπακά.