Με άνεση η Σιένα

23:52 27/12/2012 - Πηγή: AEK365

Με όπλο της το χαμηλό τέμπο, η Σιένα νίκησε με σκορ 79-69 τη Μακάμπι, σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα κιόλας της αναμέτρησηςΗ Σιένα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και σε αυτό συνέβαλε η απόλυτη ευστοχία στις ελεύθερες βολές (10/10). Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Μακάμπι δέχθηκε 6 πόντους και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (44-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ιταλική ομάδα επιχείρησε να διαφυλάξει το προβάδισμα που είχε αποκομίσει από το πρώτο και εν τέλει το κατάφερε με σχετική άνεση, αφού οι φιλοξενούμενοι

σκόραραν με δυσκολία. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Τόμας Ρες σημείωσε 18 πόντους (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 3 τάπες.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-35, 63-53, 79-69.

Σιένα: Μπράουν 16 (2), Έζε 2, Καραρέτο 5, Κανγκούρ 11 (1), Σανικίντζε, Ρες 18 (3), Γιάνινγκ 10 (2), Χάκετ 4, Μος 13 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Λόγκαν 11 (3), Τζέιμς 18, Σμιθ 6, Χίκμαν 12 (1), Ελιγιάχου 13, Πνίνι, Οχαγιόν 8, Πλάνινιτς 1, Τόμας, Λάντεσμπεργκ.