Πήρε το θρίλερ η Μάλαγα με σούπερ Πάνκο!

Με τον Άντι Πάνκο να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο πετυχαίνοντας 16 πόντους (1/1 τρ., 3/4 β., 5/9 διπ.) και να έχει άξιο συμπαραστάτη τον Μάρκους Γουίλιαμς με 19, η Μάλαγα λύγισε, έστω και δύσκολα, την αντίσταση της Μπάμπεργκ με σκορ 85-82 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Top 16 της ευρωλίγκας. Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε με... ξέφρενους ρυθμούς το παιχνίδι, κάνοντας σερί 0-15 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα! Κάπου εκεί η Μάλαγα, αφυπνίστηκε και με ένα δικό της 15-4 έκλεισε τη ψαλίδα
και η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 15-19.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 29-29 μετά από 4,5 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά οι γερμανοί δεν το έβαζαν κάτω και με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, τελείωσαν το ημίχρονο στο +6 (39-45).Στη τρίτη περίοδο, η Μπάμπεργκ κατάφερε και πάλι να στείλει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-52), αλλά ο Πάνκο με δύο συνεχόμενα λέι-απ έκανε το 45-52 για τη Μάλαγα. Ο Μάρκους Γουίλιαμς με δύο δικά του τρίποντα μείωσε μετά από πολλή ώρα στους δύο πόντους (63-65) 38'' πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, όμως μια τεχνική ποινή εις βάρος των γηπεδούχων επέτρεψε στη γερμανική ομάδα, με 4 συνεχόμενες εύστοχες βολές, να κάνει το 63-69, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά με ηγέτες τους Πάνκο και Γουίλιαμς η Μάλαγα έκανε την ανατροπή και έφτασε σε δύσκολη επικράτηση με 85-82.Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-45, 63-69, 85-82Για να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ