EREDIVISIE- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη-Αϊντχόφεν: 1-5
(Μπαλτχούις 73'-Μάχερ 3', 90+2', Ντιπέι 13', 33' πεν., Λοκάντια 30')

Mε πεντάρα φιλοδώρησε την Ουτρέχτη η Αϊντχόφεν, καθώς επικράτησε με 5-1.

Η Αϊντχόφεν μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό με τον Μάχερ, ενώ στο 13' ο Ντιπέι έκανε το 2-0. Στο 21' η Ουτρέχτη έχασε πέναλτι με τον Ντε Ρίντερ και στο 30' ο Λοκάντια έκανε το 3-0. Τρία λεπτά μετά ο Ντιπέι με πέναλτι έγραψε το 4-0. Στο 69' η Ουτρέχτη έχασε τον Ντε Ρίνερ με κόκκινη αλλά στο 73' ο Μπαλτχούις μείωσε σε 4-1. Ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε

στο 90+1' για πέναλτι που έκανε και το οποίο έχασαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 90+2' όμως ο Μάχερ έκανε το τελικό 5-1.

Φέγενορντ-Γκρόνινγκεν: 1-0
(Πελέ 7')

Τετράδα έπιασε η Φέγενορντ που κέρδισε με 1-0 την Γκρόνινγκεν.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γκρατσιάνο Πελέ και κράτησε ως το τέλος.

Χέρακλες-Αλκμαάρ: 2-0
(Λίνσεν 12', Τανάνε 90+5')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Χέρακλες επί της Αλκμαάρ.

Η Χέρακλες άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Λίνσεν, ενώ στ 90+5' ο Τανάνε έκανε το 2-0.

Φίτεσε-Μπρέντα: 3-2
(Πιαζόν 35' πεν., 50', Λέρντα, 84'-Μπούις 24' πεν., Λούρλινγκ 89')

Στην κορυφή επέστρεψε η Φίτεσε που επικράτησε με 3-2 της Μπρέντα

Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με το πέναλτι του Μπούις, αλλά στο 35' ο Πιαζόν έφερε το ματς στα ίσα και στο 50' ο ίδιος παίκτης με πέναλτι, έβαλε μπροστά στο σκορ τη Φίτεσε. Ο Λέερνταμ στο 84ο λεπτό έκανε το 3-1, ενώ στο 89' η Μπρέντα μείωσε με τον Λούρλινγκ.

Καμπούρ-Άγιαξ: 1-2
(Κλάασεν 90+2'-Χέμεν 82'-Σένε 40', Κλάασεν 90+2')

Δύσκολη νίκη με 2-1 πέτυχε ο Άγιαξ επί της Καμπούρ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Άγιαξ πίεσε από το πρώτο λεπτό και στο 40' έφτασε στο γκολ με τον Σένε, αλλά στο 82' η Καμπούρ ισοφάρισε με τον Χέμεν. Τη νίκη στον Αίαντα έδωσε ο Κλάασεν με γκολ στις καθυστερήσεις.