EREDIVISIE- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε- Γκρόνινγκεν: 5-0
(Μπένγκτσον 20', Εγκάν 29', 54', Τάντιτς 45' πεν., Κορόνα 85')

Μεγάλη νίκη για την Τβέντε με 5-0 επί της Γκρόνινγκεν.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μπένγκτσον ενώ στο 29' Εγκάν έκανε το 2-0. Στο 44' ο Κάπελχοφ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Τάντιτς από τα 11 μέτρα έγραψε το 3-0. Το 4-0 έκανε στο 54ο λεπτό ο Εγκάν και στο 85' ο Κορόνα διαμόρφωσε το 5-0.

Φέγενορντ- Ντεν Χάαγκ: 4-2
(Πελέ 7', 54', 63' πεν., Ίντι 45'- Φαν Άαρεν 84', Κλασιέ 88' αυτ.)

Εύκολη νίκη με 4-2 για τη Φέγενορντ επί της Ντεν Χάαγκ.

Η Φέγενορντ έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γκρατσιάνο Πελέ, ενώ στο 45' ο Ίντι έγραψε το 2-0. Ο Πελέ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 54ο λεπτό, ενώ στο 63' με πέναλτι έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Φαν Άαρεν στο 84' ενώ στο 88' ο Κλασιέ με αυτογκόλ έκανε το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει και πέναλτι με τον Φαν Ντούινεν στο 79'.

Χέρενφεεν- Καμπούρ: 2-1
(Σλάγκφεερ 17', Φινμπόγασον 67΄- Λουκόκι 65')

Σημαντική νίκη πέτυχε η Χέρενφεεν με 2-1 επί της Καμπούρ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φλάγκφεερ στο 17', αλλά στο 65' ο Λουκόκι ισοφάρισε. Τη νίκη στη Χέρενφεεν έδωσε ο Φινμπόγασον με γκολ στο 67΄.

Ναϊμένγκεν- Φίτεσε: 2-3
(Χεμλάιν 33', Χίγκντον 86'- Λέρνταμ 1', Γιάνσεν 41' πεν., Πιαζόν 90+2')

Σημαντικό διπλό για τη Φίτεσε με 3-2 επί της Ναϊμένγκεν.

Η Φίτεσε προηγήθηκε στ 11ο λεπτό με τον Λίρνταμ, αλλά στο 33' ο Χαμλάιν έκανε το 1-1. Ο Γιάνσεν με πέναλτι στο 41' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά στο 86' ο Χίγκντον ισοφάρισε. Τη νίκη στη Φίτεσε έδωσε ο Πιαζόν με γκολ στο 90+2'.