23:45 25/11/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η αγωνιστική

ΠΑΡΙ ΣΕΝΤ ΖΕΡΜΑΝ-ΑΓΙΑΞ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Παρκ ντε Πρενς

Αν και καρδιοχτύπησε η Παρί επικράτησε με 3-1 του Άγιαξ και παραμένει στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι Ολλανδοί προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 10ο λεπτό όταν τραυματίστηκε ο Νικολάι Μπόιλεσεν. Η Παρί είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 24' όταν ο Παστόρε δεν κατάφερε να πλασάρει

τον Σίλεσεν. Εννέα λεπτά μετά ήρθε το γκολ όταν οι παίκτες της Παρί συνδυάστηκαν εξαιρετικά με τον Λαβέτσι να κόβει τελικά για τον Καβάνι που προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Ο Ραμπιό στο 59' από καλή θέση δεν βρήκε στόχο. Οκτώ λεπτά μετά ο Άγιαξ "πάγωσε" το "πάρκο των πριγκίπων" με τον Κλάασεν να ισοφαρίζει. Μάλιστα οι Ολλανδοί στο 74' λίγο έλλειψε να κάνουν την ανατροπή με τον Φαν Ριν. Πέντε λεπτά μετά όμως ο Παστόρε βρήκε τον Ζλάταν και αυτός γύρισε και με σουτ πέτυχε το 2-1. Τη νίκη της Παρί "σφράγισε" στο 83' ο Καβάνι που έγραψε το 3-1.

ΠΑΡΙ: Σιριγκού, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Νταβίντ Λουίζ, Μάξγουελ, Ραμπιό (75'Σαντόμ), Ματουϊντί, Παστόρε, Λαβέτσι, Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς (86'Ντινιέ)

ΑΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Φαν Ριν, Ντένσβιλ, Φαν ντερ Χορν, Μπόιλεσεν (10'Φιεργκέβερ), Αντερσεν, Σερέρο (69'Ζίμλινγκ), Κλάασεν, Σένε, Κίσνα, Μιλίκ