19:06 8/4/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ ΠΛΕΙ ΟΦ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΛ- Ομόνοια: 2-0
(Μπεμπέ 15', Βοού 35' πεν.)
Κοντά στον τίτλο μετά από 44 ολόκληρα χρόνια βρίσκεται η ΑΕΛ, η οποία σήμερα νίκησε με 2-0 την Ομόνοια. Το συγκρότημα του Πάμπου Χριστδούλκου βρίσκεται πλέον 6 βαθμούς μπροστά από τον ΑΠΟΕΛ, που έχασε με 2-1 από την Ανόρθωση.
Το σκορ για την ΑΕΛ

άνοιξε με κεφαλιά ο Μπεμπέ στο 15ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Βοού στο 35'.
Η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες στο 87' λόγω αποβολής του Σπούγκιν.
ΑΕΛ: Ντεγκρά, Τζούνιορ, Ουόν, Αϊρόσα, Καρλίτος, Νικολάου, Ντεντέ, Μπεμπέ (80' Καφού), Μοντέϊρο, Τζιλμπέρτο (64' Σίλας), Βοού (76' Ντίξον).
Ομόνοια: Γιωργαλλίδης, Σερφά, Μπουθόν, Σπούγκιν, Μαρκάσα, Κασέκε, Σάλατιτς (54' Μπερκουνιού), Μακρίδης, Εφραίμ, Αλωνεύτης, Άλβες (58' Φρέντι - 71' Λεάντρο).

ΑΠΟΕΛ- Ανόρθωση: 1-2
(Μαντούκα 68'- Ρεζέκ 5'μ λαβόρδε 50')
Οδυνηρή εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ από την Ανόρθωση με 2-1 και πλέον ο τίτλος ξεθωριάζει.
Η Ανόρθωση ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς άνιξε τοπ ασκορ στο 5ο μόλις λεπτό με τον Ρεζέκ.
Ο Λαβόρδε με όμορφη ενέργεια και ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0 στο 50', ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στο 68' με δυνατό σουτ του Μαντούκα.
ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Κακά, Ζόρζε, Μποαβεντούρα, Πουρσαϊτίδης (76' Ηλία), Σόουζα, Πίντο (61' Αλεξάνδρου), Μαρσίνιο, Ατόρνο (56' Σολάρι), Μαντούκα, Αΐλτον.
Ανόρθωση: Κόζατσικ, Κόλιν, Μακρής, Μάρτινς, Κβιρκβέλια, Λαμπάν (90' Τομασιτς), Μαρκίνιος, Οκκάς (66' Μαραγκός), Λαβόρδε, Ρονκάτο (76' Κωνσταντίνου), Ρέζεκ.