Συγκλονιστική νίκη της Λίβερπουλ (VIDEO)

17:35 13/4/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: 3-2
Γήπεδο: Άνφιλντ

Ζουν σε όνειρο στο Λίβερπουλ, καθώς οι «κόκκινοι» κέρδισαν με 3-2 στο μεγάλο ντέρμπι με τη Σίτι και βρίσκονται πιο κοντά στον τίτλο απ' οποιαδήποτε άλλη φορά.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Σουάρες έβγαλε όμορφα στον Στέρλινγκ, εκείνος άδειασε τους Κομπανί και Χαρτ και με άνετο πλασέ έκανε τα 1-0. Στο 15ο λεπτό οι παίκτες της Λίβερπουλ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο Στάριτζ

αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 26' ο Χαρτ απέκρουσε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του Τζέραρντ. Ωστόσο από το κόρνερ, ο Σκρτελ πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 2-0. Στο 29ο λεπτό ο Χαρτπρόλαβε τον Στέρλινγκ, ενώ στο 44' οι Στέρλινγκ και Τζόνσον έδιωξαν πάνω στη γραμμή τις διαδοχικές προσπάθειες της Σίτι. Μάλιστα στο 45ο λεπτό ο Μινιολέ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φερναντίνιο.

Στην επανάληψη η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά και στο 57΄ο Μίλνερ έπαιξε το 1-2 και την σωστή στιγμή γύρισε τη μπάλα στον Σίλβα που μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μινιολέ για το 2-1. Στο 60' ο Σίλβα έκανε την παράλληλη από αριστερά και για χιλιοστά δεν πρόλαβε με προβολή ο Τζέκο να ισοφαρίσει ενώ στο 62' η Σίτι έφερε στα ίσα το σκορ. ο Σίλβα έκανε το πλασέ και ο Τζόνσον κατά λάθος έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 66ο λεπτό ο Μινιολέ είπε όχι σε σουτ του Τζέκο, ενώ στο 75' ο Αγουέρο έβγαλε όμορφα στον Σίλβα με τον Ισπανό να πλασάρει και να αστοχεί για λίγο. Ωστόσο στο 78ο λεπτό ο Κουτίνιο με τρομερό σουτ από μακριά έκανε το 3-2 για τη Λίβερπουλ ενώ στο 90+34' αποβλήθηκε ο Χέντερσον για σκληρό φάουλ στον Νασρί.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Σκρτελ, Σακό, Φλάναγκαν, Τζόνσον, Τζέραρντ, Χέντερσον, Κοουτίνιο (87' Μόουζες), Στέρλινγκ (90+5' Λούκας), Στάριτζ (6' Άλεν), Λουίς Σουάρες

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κλισί, Σαμπαλέτα, Φερναντίνιο, Γιάγια Τουρέ (18' Χάβι Γκαρθία), Σίλβα, Νασρί (69' Αγουέρο), Χεσούς Νάβας (50' Μίλνερ), Τζέκο