SERIE A'-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΚΑΤΑΝΙΑ: 1-0
Γήπεδο: Σαν Σίρο

Η Μίλαν κέρδισε με 1-0 την Κατάνια και ελπίζει για έξοδο στην Ευρώπη.

Στο 7ο λεπτό το σουτ του Τααράμπτ έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 13' ο Αμπιάτι είπε όχι σε σουτ του Μπαριέντος. Στο 21' και στο 22' οι Ραμί και Κακά έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και στο 24' ο Μοντολίβο με τρομερό μακρινό σουτ έκανε το 1-0. Στο 34' ο Τααράμπτ έκανε τρομερή ενέργεια αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 39' ο Αντουχάρ απέκρουσε το σουτ του Τααράμπτ.

Στο 51ο λεπτό το σουτ

του Πόλι πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 59' το ψαλιδάκι του Μεσές έξυσε το δοκάρι της Κατάνια και στο 68' ο Αμπιάτι είπε όχι στην κεφαλιά του Κάστρο. Η Κατάνια έχασε τον Ρινάουντο με κόκκινη κάρτα στο 79ο λεπτό,

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Μπονέρα, Μεσές, Κονστάντ (77' Εμάνουελσον), Ραμί, Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Πόλι (75' Αμπάτε), Κακά (87' Πατσίνι), Ταράμπτ, Μπαλοτέλι.

ΚΑΤΑΝΙΑ: Αντουχάρ, Ρολίν, Σπόλι, Γκιομπέρ, Μονζόν, Ρινάουντο, Λόντι, Πλαζίλ (77' Ίζκο), Λέτο (58' Κάστρο), Μπεργκέσιο (83' Μπόατενγκ), Μπαριέντος.

ΝΑΠΟΛΙ-ΛΑΤΣΙΟ: 4-2
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Κλείδωσε την 3η θέση η Νάπολι που κέρδισε με 4-2 τη Λάτσιο.

Στο 16' και στο 18' τα σουτ των Καντρέβα και Άντερσον πέρασαν μόλις άουτ, ενώ στο 21' ο Λούλιτς με όμορφο διαγώνιο σουτ από δεξιά, έκανε το 1-0 για τη Λάτσιο. Στο 30' ο Ιγκουαΐν αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 31' ο Ρέινα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Άντερσον. Ωστόσο στο 42ο λεπτό ο Μέρτενς με τρομερή ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Στο 48ο λεπτό η Λάτσιο έχασε τον Τσάνα με κόκκινη κάρτα για πέναλτι που έκανε και ο Ιγκουαΐν από τα 111 μέτρα έγραψε το 2-1. Μάλιστα στο 67ο λεπτό, ο Αργεντινός έκανε και το 3-1 ενώ στο 82' ο Ονάζι μείωσε σε 3-2. Το τελικό 4-2 έκανε ο Ιγκουαΐν στις καθυστερήσεις.

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Αλμπιόλ (46' Φερνάντες), Μπρίτος, Ενρίκε, Γκουλάμ, Μπεχράμι, Ζορζίνιο (83' Μέστο), Πάντεφ, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε, Μέρτενς (65' Καγιεχόν).

ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Σιανί, Κονκό, Ράντου, Τσάνα, Μάουρι (56' Πόστιγκα), Λεντέσμα, Καντρέβα, Ονάζι, Λούλιτς (74' Καβάντα), Άντερσον (63' Νοβαρέτι).

ΛΙΒΟΡΝΟ-ΚΙΕΒΟ: 2-4
Γήπεδο: Αρμάντο Πίκι

Τεράστιο βήμα παραμονής έκανε η Κιέβο που κέρδισε με 4-2 τη Λιβόρνο.

Το ματς ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό ο Σιλιγκάρντι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μεσμπά, ενώ στο 9' ο Παλόσκι με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1. Στο 15' ο Παλόσκι αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 23' η Κιέβο πήρε κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Παλόσκι. Ωστόσο στο 34' ο Παουλίνιο με πέναλτι έκανε το 2-2. Στο 45+1' όμως η Κιέβο πήρε κεφάλι στο σκορ με δεύτερο γκολ του Παλόσκι.

Το τελικό 4-2 για την Κιέβο έκανε ο Παλόσκι με πέναλτι στο 57ο λεπτό και πλέον η Λιβόρνο βρίσκεται σε δεινή θέση.

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπάρντι, Κόντα, Καστελίνι, Μεσμπά, Βαλεντίνι, Πιτσίνι, Μπιαγκιάντι (67' Μπελφοντίλ), Γκρέκο, Μπενάσι, Παουλίνιο, Σιλιγκάρντι (54' Εμεγκαρά).

ΚΙΕΒΟ: Αγκάτσι, Σέζαρ, Νταϊνέλι, Ρούμπιν (64' Σάρδο), Φρέι, Γκουάνα, Ριγκόνι, Ραντοβάνοβιτς, Θερό (60' Ομπίνα), Παλόσκι (77' Πελισιέ).

ΤΟΡΙΝΟ-ΤΖΕΝΟΑ: 2-1
Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο Τορίνο

Τεράστια ανατροπή και νίκη με 2-1 για την Τορίνο κόντρα στην Τζένοα.

Στο 4ο λεπτό ο Παντέλι είπε όχι σουτ του Μότα, ενώ στο 21' ήταν η σειρά του Πέριν να αποκρούσει το σουτ του Τσέρτσι.

Στο 53ο λεπτό ο Παντέλι είπε όχι σε σουτ του Γκλικ αλλά στο 85' ο Τζιλαρντίνο με έκανε το 1-0 για την Τζένοα. Στο 90' ο Τσέρτσι έφερε στα ίσα το ματς και στις καθυστερήσεις ο Ιμόμπιλε έκανε το 2-1 για την Τορίνο.

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μορέτι, Γκλικ, Μπόβο, Βέσοβιτς (90' Μπαρέτο), Μαξίμοβιτς, Βίβες (88' Μετζιορίνι), Τσέρτσι, Μπάσα (57' Γκάτσι), Ελ Καντουρί, Ιμόμπιλε.

ΤΖΕΝΟΑ: Πέριν, Μπουρδίσο, Μαρκέζε, Μότα (68' Αντονίνι), Ντε Τσέλιε (74' Τζιλαρντίνο), Αντονέλι, Φετφατζίδης (61' Κονατέ), Ντε Μάιο, Στουράρο, Καλαϊό.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΙΝΤΕΡ: 0-4
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Έπιασε πεντάδα η Ίντερ καθώς κέρδισε με 4-0 τη Σαμπντόρια και βλέπει

Στο 2' και στο 6' τα σουτ των Ρεγκίνι και Παλάσιο έφυγαν μόλις άουτ, ενώ στο 8' ο Κόστα είπε όχι σε σουτ του Κόβασιτς. Τελικά στο 13ο λεπτό ο Παλάσιο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ικάρντι με πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 16ο λεπτό η Σαμπντόρια κέρδισε πέναλτι αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Μάξι Λόπες. Στο 20ο λεπτό η Σαμπντόρια έχασε με κόκκινη κάρτα τον Έντερ, ενώ στο 32' ο Χαντάνοβιτς είπε όχι σε σουτ του Λόπες. Στο 45ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ντε Σιλβέστρι.

Στο 49ο λεπτό ο Ρανόκια έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Σανσόνε δε μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, αλλά στο 61' ο Σάμουελ με όμορφη κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο 63' ο Ικάρντι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε στο 79ο λεπτό ο Παλάσιο

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ντα Κόστα, Παλόμπο (84' Λομπάρντο), Γκασταλντέλο, Ρεγκίνι, Ντε Σιλβέστρο, Μουστάφι, Σοριάνο, Ομπιάνγκ (58' Κρστίσιτς), Λόπες, Έντερ, Σανσόνε (67' Οκάκα)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτε, Σάμουελ, Ρολάντο, Ρανόκια, Ναγκατόμο, Ερνάνες (75' Ταϊντέρ), Καμπιάσο, Κόβασιτς (80' Μιλίτο), Παλάσιο, Ντ'Αμπρόζιο, Ικάρντι (69' Άλβαρες).

ΒΕΡΟΝΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 3-5
Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Τεράστιο διπλό με 5-3 πέτυχε η Φιορεντίνα επί τα Βερόνα και κλείδωσε μια θέση στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο 2' και στο 8' ο Ράφαελ είπε όχι σε σουτ των Ίλισιτς και Ακουϊλάνι, ενώ στο 13΄μετά από ασταθή επέμβαση του Νέτο σε σουτ του Ιτούρμπε, ο Σάλα με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0 για τη Βερόνα. Στο 22' και στο 26' τα σουτ των Βαλέρο και Πισάρο έφυγαν μόλις άουτ, ενώ στο 31' ο Κουαδράδο με όμορφο διαγώνιο σουτ από δεξιά, έκανε το 1-1. Στο 33' ο Ράφαελ είπε όχι σε σουτ του Βαλέρο, αλλά στο 44' ο Ακουϊλάνι με πλασέ σε κενή εστία, έκανε το 2-1 για τους «βιόλα». Στο 63ο λεπτό ο Βαλέρο έκανε το 3-1 για τη Φιορεντίνα, ενώ στο 69' αποβλήθηκε ο Ντοναντέλ της Βερόνα και στο 74' ο Τόνι με πέναλτι μείωσε σε 3-2. Με πέναλτι έκανε και το 4-2 ο Μάτρι στο 83' και τρία λεπτά μετά ο Ακουϊλάνι έγραψε το 5-2. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 90+1' ο Ιτούρμπε.

ΒΕΡΟΝΑ: Ράφαελ, Αγκοστίνι, Μόρας, Κατσιατόρε (77' Κιριλιάνο), Μαϊέτα, Ντοναντέλ, Χάλφρεντσον (87' Πίλουντ), Μαρκίνιο, Σάλα, Τόνι, Ιτούρμπε.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Ακουϊλάνι (87' Βόλκσι), Βαλέρο, Κουαδράδο, Μάτος (68' Μάτρι), Ίλισιτς (60' Βάργκας).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΠΑΡΜΑ: 1-1
Γήπεδο: Ρενάτο Νταλ' Άρα

Στο 1-1 έμεινε η Μπολόνια με την Πάρμα και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Στο 30ο λεπτό ο Κούρτσι είπε όχι σε σουτ του Μολινάρο, ενώ στο 35' ο Νατάλι έκοψε σωτήρια τον Άκουα και στο 39' το σουτ του Μολινάρο έφυγε μόλις άουτ. Τελικά στο 44ο λεπτό ο Τσερούμπιν με σουτ μέσα από την περοχή έκανε το 2-0 για την Μπολόνια.

Στο 62' και στο 63' τα σουτ τν Λουκαρέλι και Κασάνι, έφυγαν μόλις άουτ, ενώ στο 72' ο Γκαργκάνο αστόχησε κι εκείνος από καλή θέση. Ωαστόσο στο 79ο λεπτό ο Μουνάρι έβγαλε τη σέντρα και ο Παλαντίνο με όμορφη προσπάθεια έφερε στα ίσα το σκορ.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Κούρτσι, Άντονσον, Νατάλι, Τσερούμπιν (73' Μαντοβάνι), Φρίμπεργκ (76' Πέρες), Χριστοδουλόπουλος, Γκάρικς, Μορλέο, Πατζιέντζα, Κονέ, Κριστάλδο (65' Ακουαφρέσκα).

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Κασάνι, Παλέτα, Μολινάρο, Λουκαρέλι, Άκουα, Μαρκιόνι, Γκαργκάνο (73' Μουνάρι), Μπαμπιανί, Σκελότο (57' ΑΜάουρι), Παλαντίνο.