ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012
5ος ΟΜΙΛΟΣ- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ- ΣΟΥΗΔΙΑ: 1-2
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο Ελσίνκι
Μεγάλης σημασίας νίκη με 2-1 πήρε η Σουηδία μέσα στη Φιννλανδία και σιγούρεψε τη θέση του ομίλου.
Με γκολ

από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σουηδία, η οποία ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενος ο Σεμπάστιαν Λάρσον στο 8ο μόλις λεπτό. Οι Σουηδοί είχαν στη συνέχεια κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ρο οποίο και πέτυχαν στο 52ο λεπτό. Ο Χραντέτσκι είπε όχι σε σουτ του Ιμπραΐμοβιτς, αλλά στην επαναφορά ο Όλσον έκανε το 2-0. Οι Φινλανδοί μείωσαν στο 73ο λεπτό με τον Τοΐβιο, αλλά στην συνέχεια δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Μοϊσάντερ, Τοΐβιο, Βαϊρίνεν (71' Φούροχολμ), Ερεμένκο, Πούκι (60' Φορσέλ), Αρκίβουο, Σπαρβ, Ρινγκ, Χαμαλάινεν, Ραϊτάλα.
ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Λούστιγκ, Μέλμπεργκ, Μαϊστόροβιτς, Όλσον, Λάρσον (68' Τόιβονεν), Κάλστρομ (87' Μπαϊράμι), Βίλχελμσον (54' Σβένσον), Ελμ, Ιμπραΐμοβιτς, Ελμάντερ.