Ξύπνησε αργά η Αυστρία

20:50 7/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012 1ος ΟΜΙΛΟΣ- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ- ΑΥΣΤΡΙΑ: 1-4 Γήπεδο: Ντάλγκα Στάντιουμ Αδιάφορη νίκη με 4-1 μέσα στο Αζερμπαϊτζάν πέτυχε η Αυστρία, η οποία είχε να κερδίσει στα προκριματικά ακριβώς έναν χρόνο. Οι γηπεδούχοι ατύχησαν να μείνουν στο 27ο λεπτό με 10 παίκτες, καθώς ο Γιουνίσογλου είδε απ' ευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Γιάνκο. Και σα να μην έφτανε αυτό για το Αζερμπαϊτζάν, στο 34' δέχθηκε

και το γκολ. Ο Αγκάγιεφ έχασε τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Γιάνκο και ο Αντρέας Ίβανσιτζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Αυστριακοί με παίκτη παραπάνω δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Στο 54' ο Ίβανσιτζ τροφοδότησε τον Γιάνκο, ο οποίος έκανε το 2-0 και στην ουσία τελείωσε εκεί το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν πάτησαν φρένο εκεί και στο 62ο λεπτό έφτασαν στο 3-0 με το 2ο προσωπικό γκολ του Γιάνκο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 74ο λεπτό με τον Ναντίροφ. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε από τον Γιουνούζοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα. ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: Αγκάγιεφ, Γιουνίσογλου, Αλαχβερντίγιεφ, Ρασάντ Α. Σαντίγκοφ (46' Αμιργκουλίγιεφ), Γιαβάντοφ (57' Ναντίροφ), Αλίγεφ, Χουσεΐνοφ, Ρασάντ Φ. Σαντίγκοφ, Αμπίσοφ, Μπουντάκ, Ισμαΐλοφ. ΑΥΣΤΡΙΑ: Γκρίνβαλντ, Ντράγκοβιτς, Φουχς, Ίβανσιτζ (73' Ρόγιερ), Αλάμπα, Νταγκ, Πρεντλ, Σάρνερ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Γιάνκο (88' Χόσινερ), Αρναούτοβιτς (66' Γιουνούζοβιτς).