«Κηδεία» για Μπόκα (video)

10:32 18/6/2012 - Πηγή: AEK365

CLAUSURA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 18η αγωνιστική

Στο "Μπομπονέρα" η Μπόκα Τζούνιορς έδειξε τάσεις αυτοκτονίας καθώς ηττήθηκε από την Αρσενάλ Σαραντί με 3-0 αποτέλεσμα που την... γκρέμισε από την κορφή της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν το τέλος. Πλέον η Μπόκα έχει δυο βαθμούς λιγότερους και την τελευταία αγωνιστική φιλοξενείται από την Ολ Μπόις ενώ οι πρωτοπόροι Τίγκρε και Αρσενάλ Σαραντί αγωνίζονται εντός έδρας κόντρα σε Ιντεπεντιέντε και Μπελγράνο αντίστοιχα. Σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμία θα γίνουν αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην

Clausura ενώ σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας θα γίνει μπαράζ μεταξύ των τριών ομάδων.
Η Αρσενάλ Σαραντί λοιπόν προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό στο "Μπομπονέρα", όταν ο Κάρλος Καρμπνέρο σέντραρε από τα δεξιά και ο Εμίλιο Σελάγια έκανε το 1-0 σκοράροντας για πέμπτο σερί παιχνίδι. Στο 38ο λεπτό ο Σελάγια από εκτελεστής έγινε δημιουργός καθώς πάσαρε στον Λουσιάνο Λεγκισαμόν οποίος έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 57ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0 σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα.
Την "κηδεία" της Αρσενάλ Σαραντί στην Μπόκα Τζούνιορς εκμεταλλεύτηκε η Τίγκρε που με γκολ του Κάρλος Λούνα στο 79ο λεπτό επικράτησε εκτός έδρας της Βελέζ Σάρσφιλντ με 1-0 και βρέθηκε στην κορυφή συγκάτοικος της Αρσενάλ Σαραντί.
Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει εκείνο ανάμεσα στην Αρχεντίνος Τζούνιορς και στην Ολ Μπόις καθώς υπήρξαν δυο αποβολές για τους γηπεδούχους και τέσσερις για τους φιλοξενούμενους. Τελικά η Αρχεντίνος κέρδισε με 1-0 με γκολ στο 73ο λεπτό από τον Χουάν Χοσέ Μοράλες που αποβλήθηκε και αυτός, αποτέλεσμα που βγάζει εκτός διεκδίκησης τίτλου την Ολ Μπόις.