20:20 31/7/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- 3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Σαχτέρ Καραγκαντί-Χάιντουκ 4-2
(11' Τόπσαγκιτς, 21' Φινοντσένκο, 71' Ντζίντιτς, 90+ Ζανγκιλισμπάι/ 19' Γκόταλ, 78' Κακτάς)

Στο Καζακστάν, η Χάιντουκ μπορεί να ήταν το φαβορί αλλά στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League δέχτηκε "σφαλιάρα" από τη Σαχτέρ η οποία κέρδισε 4-2 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα play off.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 11' προηγήθηκαν με τον Τόπσαγκιτς. Η Χάιντουκ αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Γκόταλ στο 19', όμως εν συνεχεία οι Καζάκοι πήραν τον έλεγχο. Εκαναν στο 21' το 2-1 με τον Φινοντσένκο, ο Ντζίντιτς στο 71' πέτυχε το 3-1 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 78' με πέναλτι του Κακτάς. Εν τέλει το ματς έληξε με 4-2 με υέρμα του Ζανγκιλισμπάι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.