00:02 5/12/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εβιάν-Παρί Σεν Ζερμέν: 2-0
(Ν'Σικουλού 75', Σουγκού 87')

Οδυνηρή ήττα με 2-0 γνώρισε η Παρί από την Εβιάν και η Λιλ την πλησίασε στον πόντο.

Η Παρί πίεζε σε όλο το ματς αλλά στο 75 η Εβιάν έφυγε στην κόντρα και Ν'Σικουλού έγραψε το 1-0. Η Παρί βγήκε όλη μπροστά κι έτσι στο 87΄σε νέα αντεπίθεση ο Σουγκού διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σοσό-Ρεμς: 0-2
(Γκλομπάρ

16', Ονιάνγκ 87')

Σημαντικό διπλό με 2-0 πέτυχε η Ρεμς μέσα στην έδρα της Σοσό.

Η Ρεμς άνοιξε το σκορ με τον Γκλομπάρ στο 16ο λεπτό ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Ονιάνγκ στο 87.

Ρεν-Σεντ Ετιέν: 3-1
(Ρομέρο 33', 68' Αλεσαντρινί 55'-Ερντίνγκ 90+3')

Στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές επέστρεψε η Ρεν που επικράτησε με 3-0 της Σεντ Ετιέν και πήρε βαθειά ανάσα.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με τον Ρομέρο στο 33ο λεπτό, ενώ στο 55' ο Αλεσαντρινί έκανε το 2-0. Το 3-0 έκανε ο Ρομέρο με το 2ο γκολ του στο ματς στο 68ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ερντίνγκ μείωσε σε 3-1.

Αζαξιό-Μπαστιά: 1-1
(Εδουάρδο 82'-Ρασπετινό 9')

Ακόμη ένα σημαντικό βαθμό τσίμπησε η Μπαστιά, που πήρε ισοπαλία 1-1 στην Κορσική από την Αζαξιό.

Η Μπαστιά άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ρασπετινό, ενώ στο 62' αποβλήθηκε ο Ναντό της Αζαξιό. Παρόλα αυτά, οι Κορσικανοί κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία χάρη σε γκολ του Εδουάρδο στο 82'.

Γκινγκάμπ-Μπορντό: 0-1
(Φομπέρ 26')

Πεντάδα έπιασε η Μπορντό που νίκησε με 1-0 την Γκινγκάμπ μέσα στην έδρα της.

Η Μπορντό έκανε το 2-0 με τον Φομπέρ στο 26ο λεπτό, αλλά στο 54' αποβλήθηκε ο Ορμπάν των Γιρονδίνων. Στις καθυστερήσεις και η Γκινγκάμπ έμενε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μποβέ.

Μονπελιέ-Λοριάν: 0-2
(Μπαρτέλμ 48', Αμπουμπακάρ 90+3' πεν.)

Την 3η σερί νίκη της πέτυχε η Λοριάν που επικράτησε με 2-0 της Μονπελιέ.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Μπαρτέλμ στο 48ο λεπτό, ενώ στο 88' και στο 90+2' αποβλήθηκαν οι Χίλτον και Ελ Καουταρί. Έτσι στις καθυστερήσεις η Λοριάν έκανε το τελικό 2-0 με πέναλτι του Αμπουμπακάρ.