23:38 17/9/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η αγωνιστική

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ντα Λουζ

Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος η Μπενφίκα καθάρισε το ματς με την Άντερλεχτ και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στον θεσμό. Οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς καθώς μόλις στο 4ο λεπτό μετά την επέμβαση του Προτό ο Ντζούρισιτς πήρε

το "ριμπάουντ" και έκανε το 1-0. Ο Καρντόσο στο 22' είχε μια εξαιρετική προσπάθεια με τον γκολκίπερ των Βέλγων να λέει "όχι". Στο 30' όμως ο Λουιζάο απο κοντά δεν του άφησε περιθώρια και έκανε το 2-0. Η Άντερλεχτ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη και στο 60' απείλησε με σουτ του Σουάρες. Στο 73' ο Ατσεαπόνγκ δεν μπόρεσε από καλή θέση να σκοράρει.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Αντρε Αλμέιδα Γκαράι, Λουιζάο, Σικέιρα, Μάτιτς, Φέισα, Ένζο Πέρεζ (69'Τζον), Ντζούρισιτς (75'Μάξι Περέιρα), Μάρκοβιτ, Καρντόσο (87'Λίμα).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ζιλε, Κουγιατέ, Μπέμπα, Ν'Σακαλά, Ντε Ζέουβ (46'Ατσεαπόνγκ), Κλίεσταν, Μιλιβόγιεβιτς, Μπρούνο (79'Πράετ), Σουάρες, Μίτροβιτς (76'Σιριάκ).