1-4: Εδώ είναι Champions League!

Μπορεί στην Ελλάδα ο Ολυμπιακός να ρίχνει 4άρες στο ρελαντί, αλλά το Champions League είναι εντελώς διαφορετικό και οι ερυθρόλευκοι το ένιωσαν καλά στο πετσί τους στην αποψινή πρεμιέρα, όπου ηττήθηκαν 1-4 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Ενα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο,
με δύο δοκάρια και μια γκολάρα του Βάις δεν έφταναν στον Ολυμπιακό για να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, αφού η Παρί με 1 φάση πέτυχε γκολ. Στο δεύτερο όμως οι Παριζιάνοι έκλεισαν στα καρέ τους τους Πειραιώτες που δέχθηκαν τρία πανομοιότυπα τέρματα από κόρνερ και κεφαλιές στην μικρή περιοχή, ενώ οι Γάλλοι έχασαν και πέναλτι.► ChL - Αγωνιστική/ΒαθμολογίεςΟ Μίτσελ περίμενε μέχρι τελευταία στιγμή τον Μπονγκ και μόλις ο Καμερουνέζος του έδωσε το "Ok" τον έριξε στο αριστερό άκρο. Επίσης επέλεξε Μεντζανί και Σιόβα αμυντικό δίδυμο αφήνοντας στον πάγκο τον Μανωλά, ενώ στον πάγκο άφησε και τον Σαβιόλα παίζοντας μονάχα με τον Μήτρογλου στην επίθεση. Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν, λοιπόν, οι ερυθρόλευκοι. Ο Ρομπέρτο ήταν στην εστία, με τους Μανιάτη, Μεντζανί, Σιόβα και Μπονγκ στην άμυνα. Μασάντο και Σάμαρης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Φουστέρ, Τσόρι Ντομίνγκες και Βάις τριπλέτα πίσω από τον Μήτρογλου.Από την άλλη πλευρά, ο Λοράν Μπλαν παρέταξε την Παρί με 4-3-3. Ο Σίριγκου κάτω από τα γκολπόστ με τους Βαν Ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μάξγουελ στην άμυνα. Οι Μότα (δεξιά), Βεράτι και Ματουιντί (αριστερά) στο κέντρο, με τριάδα μπροστά τους Λούκας (δεξιά), Καβάνι (αριστερά) και Ιμπραϊμοβιτς.Με την δύναμη της έδρας ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, με τον Βάις να στέλνει... προειδοποιητική βολή πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σίριγκου! Ο ίδιος παίκτης στο 12ο λεπτό έκανε εκ νέου ατομική ενέργεια και σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι. Το... εκρηκτικό πρώτο τέταρτο του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Φουστέρ αυτή τη φορά, ενώ στο επόμενο λεπτό σουτ του Σιόβα μπλόκαρε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Παρί.Κι ενώ ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος του αγώνα, κόντρα στη ροή του ματς η Παρί ανοίγει το σκορ στο 19ο λεπτό. Από κάθετη μπαλιά του Ιμπραϊμοβιτς, ο Μάξγουελ απέναντι από τον Ρομπέρτο πάσαρε στον αμαρκάριστο Καβάνι, ο οποίος σε κενή εστία έκανε με πλασέ το 0-1 για τους Παριζιάνους. Ο Μήτρογλου στο 22' με κεφαλιά προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Σιρίγου την βρήκε όσο έπρεπε για να τη διώξει σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που εδικαιούτο από το ματς στο 24ο λεπτό με εκπληκτικό γκολ του Βάις, ο οποίος απέφυγε 3 αντιπάλους και νίκησε τον Σιρίγκου ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους ερυθρόλευκους με το Καραϊσκάκη να παίρνει... φωτιά από τις εκδηλώσεις λατρείας 30.000 οπαδών τους. Στο 42' από φάουλ του Βάις, ο Μπονγκ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-1 με την Παρί να έχει ελαφρώς την κατοχή της μπάλας, αλλά τους Πειραιώτες να έχουν πολλές ευκαιρίες για γκολ και να αδικούνται από το σκορ...Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λαβέτσι να περνάει στη θέση του Λούκας για την Παρί, που μπήκε καλύτερα έχοντας κλείσει στην περιοχή του τον Ολυμπιακό. Στο 60' ο Καβάνι επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά, ο Ρομπέρτο έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ κρατώντας το 1-1. Ο Μίτσελ προχώρησε στην πρώτη αλλαγή βγάζοντας τον Ντομίνγκες και βάζοντας τον Κάμπελ.  Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 61', ύστερα από σέντρα του Βάις, ο Κάμπελ στο δεύτερο δοκάρι γύρισε με το κεφάλι και ο Φουστέρ επιχείρησε το γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.Η Παρί πίεζε τον Ολυμπιακό ψάχνοντας για το δεύτερο γκολ με τους ερυθρόλευκους να δείχνουν κουρασμένοι. Στο 65' σέντρα του Μάξγουελ, η μπάλα πέρασε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος. Ο Φαν ντερ Βιλ επιχείρησε το σουτ από τα δεξιά, ο Ρομπέρτο έδιωξε με γροθιές! Στο 67' ο Λαβέτσι έκανε παράλληλη σέντρα, αλλά ο Ιμπραϊμοβιτς δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να σκοράρει. Το γήπεδο είχε γείρει προς την πλευρά που αμυνόταν ο Ολυμπιακός και το γκολ φαινόταν θέμα χρόνου για τους Γάλλους.Οπως κι έγινε. Στο 69' από κόρνερ του Λαβέτσι, ο Τιάγκο Μότα χώθηκε στην καρδιά της άμυνας και μπροστά από τον Ρομπέρτο με κεφαλιά έκανε το 1-2!  Πέντε λεπτά αργότερα, είδαμε το ίδιο πράγμα. Σαν σε καρμπόν η Παρί έκανε το 1-3. Ο Λαβέτσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μότα με τον ίδιο τρόπο μπήκε στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 1-3 για τους Γάλλους. Ο Σαβιόλα πέρασε αντί του Φουστέρ στο 74', αλλά μάλλον καθυστερημένη η αλλαγή του Μίτσελ.Στο 81' ο εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο Σάμαρης, αλλά πολύ κακός στο δεύτερο έκανε πέναλτι στον Ιμπραίμοβιτς. Ο Ζλάταν το εκτέλεσε αλλά ο Ρομπέρτο τον νίκησε δις (και στην επαναφορά) κρατώντας το σκορ στο 1-3. Στο 84' ο Βάις άφησε την μπάλα στον Γιαταμπαρέ. Η Παρί με τον ίδιο τρόπο, αλλά από την άλλη πλευρά και με άλλο σκόρερ έκανε το 1-4. Κόρνερ από αριστερά, ο Μαρκίνιος αφύλαχτος με κεφαλιά έγραψε το εφιαλτικό 1-4 για τους Παριζιάνους.