LIGUE 1- 30η Αγωνιστική

Μπορντό-Νις: 1-1
(Ζουσιέ 63' πεν-Μποσετί 67' πεν.)

Στο 1-1 κόλλησαν Μπορντό και Νις.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό με το πέναλτι του Ζουσιέ, αλλά στο 67' ο Μποσετί έκανε το 1-1. Στυο 87' αποβλήθηκε ο Τραορέ της Μπορντό.

Βαλενσιέν-Αζαξιό: 2-3
(Μαζέεντ 51', 72'-Αντρέ 63', Μπαραντζί 87', 90')

Το θυμήθηκε αργά η Αζαξιό, που κέρδισε με 3-2 τη Βαλενσιέν αλλά δεν προλαβαίνει.

Στο 51ο λεπτό η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ με τον Μαζέεντ, αλλά στο 63' ο Αντρέ έκαε

το 1-1. Η Βαλενσιέν πήρε εκ νέου τα προβάδισμα με το πέναλτι του Μαζέεντ στο 72' αλλά ο Μπαραντζί με δύο γκολ στο 87' και στο 90' έδωσε τη νίκη στην Αζαξιό με 3-2.

Μπαστιά-Ρεμς: 2-0
(Ρασπετινό 9', Μπρούνο 42')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπαστιά επί της Ρεμς.

Μόλις στο 9ο λεπτό η Μπαστιά άνοιξε το σκορ με τον Ρασπετινό, ενώ στο 42' ο Μρούνο έγραψε το 2-0. Η Μπαστιά έχασε τον Γιαταμπαρέ με κόκκινη κάρτα στο 78ο λεπτό.

Τουλούζ-Εβιάν: 1-1
(Μπεν Γεντέρ 56'- Ν'Σουκουλού 89')

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της για παραμονή κέρδισε η Εβιάν που απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τουλούζ.

Η Τουλούζ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μπεν Γεντέρ στο 56ο λεπτό, αλλά στο 89' ο Ν'Σουκουλού έκανε το 1-1.

Ναντ-Μονπελιέ: 2-1
(Γκαπκέ 3', Ντζιντζί 21'-Ντζιντζί 34' αυτ.)

Στις νίκες μετά από 9 αγωνιστικές επέστρεψε η Ναντ που επικράτησε με 2-1 της Μονπελιέ και πήρε ανάσα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκαπκέ έκανε το 1-0 για τη Ναντ, ενώ στο 34' ο Ντζιντζί έκανε το 2-0 και ο ίδιος παίκτης με αυτογκόλ στο 45' μείωσε σε 2-1. Η Μονπελιέ έχασε τον Μαρβό με κόκκινη στο 45ο λεπτό, ενώ στο 83'έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Κονγκρέ.

Μαρσέιγ-Ρεν 0-1
(76' Ντουκουρέ)

Πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο "Βελοντρόμ" πέτυχε η Ρεν που κέρδισε 1-0 την Μαρσέιγ η οποία βλέπει τις ελπίδες της για Ευρώπη να τελειώνουνε μιας και έμεινε για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 76' με τον Αμπντουλαγέ Ντουκουρέ να χαρίζει στην Ρεν μια σπουδαία νίκη στην μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.