Κατάντια για Ίντερ

20:55 15/10/2011 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΤΑΝΙΑ- ΙΝΤΕΡ: 2-1 Γήπεδο: Άντζελο Μασιμίνο Τεράστια νίκη με ανατροπή επί της Ίντερ πέτυχε η Κατάνια και άφησε τους «νερατζούρι» στην τέταρτη θέση από το τέλος. Η Ίντερ έχει μόλις τέσσερις βαθμούς και δείχνει από νωρίς πως τίθεται εκτός τίτλου. Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Ίντερ, καθώς πάγωσε το «Άντζελο Μασιμίνο» στο 6ο μόλις λεπτό. Ο Μαϊκόν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Καμπιάσο

με διαγώνιο σουτ κατάφερε να νικήσει τον Αντουχάρ. Η Κατάνια από τη μεριά της απείλησε στο 16ο λεπτό, με τον Ίζκο να σεντράρει από δεξιά αλλά οι Γκόμεζ και Μπεργκέσιο δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. η Ίντερ είχε καλή φάση στο 28ο λεπτό με τον Αντουχάρ α διώχνει σε κόρνερ, κοντινή προβολή του Μιλίτο, Η Κατάνια μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έφερε το ματς στα ίσια μόλις στο 47'. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Μπεργκέσιο έστρωσε στον Αλμιρόν, ο οποίος από το ύψος της περιοχής με φοβερό πλασέ νίκησε τον Καστελάτσι. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους «νερατζούρι», 3 λεπτά αργότερα η Κατάνια έφερε τούμπα το ματς. Ο Μπεργκέσιο κέρδισε πέναλτι από τον Καστελάτσι και ο Λόντι από τα 11 μέτρα έκανε το 2-1. Η Κατάνια είχε ακόμη ένα καλό σουτ στο 60' με τον Γκόμεζ, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Καστελάτσι ΚΑΤΑΝΙΑ: Αντουχάρ, Λεγκροτάλιε, Σπόλι, Μπελούτσι, Ίζκο, Αλμιρόν, Λόντι, Ρικιούτι (69' Ντελβέκιο), Μαρκέζε, Μπεργκέσιο (66' Μάξι Λόπεζ), Γκόμεζ (81' Κατελάνι). ΙΝΤΕΡ: Καστελάτσι, Μαϊκόν, Λούσιο, Σάμουελ (62' Κόρντομπα), Ναγκατόμο, Ζανέτι, Καμπιάσο, Στάνκοβιτς (60' Άλβαρεζ), Μουντάρι, Πατσίνι, Μιλίτο (60' Σάρατε).