ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 30η αγωνιστική

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0
ΓΗΠΕΔΟ: Περιβόλια Χανίων
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωαννίδης

Ένα βαθμό ήθελε ο Πλατανιάς Χανίων κόντρα στον Λεβαδειακό για να εξασφαλίσει την παραμονή του και τελικά πήρε τρεις καθώς κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 και να πανηγυρίσει με τους οπαδούς του την παρουσία του στα σαλόνια της Super League

και την επόμενη σεζόν.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα όταν ο Στόλερ βρήκε τον Μπέλιτς μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Ωστόσο ο Λεβαδειακό θα μπορούσε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο αλλά έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Κηπουρός απέκρουσε αρχικά το χτύπημα φάουλ του Πόι και στην εξέλιξη της φάσης έδιωξε το πλασέ του Ροτζέριο μέσα στην περιοχή.
Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και έτσι στο 77ο λεπτό ο Κανακούδης αξιοποίησε μπαλιά του Μιρτσέτα και έκανε το 2-0 με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους Χανιώτες να πανηγυρίζουν για την μεγάλη τους επιτυχία.

Πλατανιάς Χανίων (Αναστασιάδης): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Στόλερ, Ποτουρίδης, Κανακούδης, Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς (68' Μιρτσέτα), Ναζλίδης, Γιάννου (50' Λαμπάρθε), Μπέλιτς (82' Γιακουμάκης), Αναστασάκος
Λεβαδειακός (Βέλιτς): Κυριακίδης, Χοσέμι, Κόρμπος, Γεωργίου, Πέππας (46' Ρομέου), Ζησόπουλος, Κουτσόπουλος, Μάρτινς, Καγιεχόν, Νικολακάκης (67' Μαχαίρας), Πόι.