Και φέτος τριτο-τέταρτη

19:10 13/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΑΓΓΛΙΑ - ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ - ΓΟΥΛΒΣ 1-2 ΓΗΠΕΔΟ: Έγουντ Παρκ Μεγάλο διπλό πέτυχε η Γουλβς στο Έγουντ Παρκ επί της Μπλάκμπερν με 1-2. Μετά από ένα 20λεπτο πίεσης στην άμυνα της Γουλβς, τα «ρόδα» έφτασαν στο γκολ. Ο Φορμίκα στο 21' μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Ρόμπερτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χένεσι. Η απάντηση της Γουλβς ήταν άμεση. Οι «λύκοι» στην πρώτη τους κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Φλέτσερ στο 22' με κεφαλιά έκαναν το
1-1. Η Γουλβς έφτασε και στην μεγάλη ανατροπή. Στο 47' ο Σαλγκάδο έριξε στο έδαφος τον Τζάρβις, ο Ντόιλ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Ρόμπινσον. Η μπάλα δεν έφυγε από τα «καρέ» των γηπεδούχων και ο Γουόρντ στο 47' έκανε το 1-2. Η Μπλάκμπερν προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η εξαιρετικά παρατεταγμένη Γουλβς και οι λάθος επιλογές των παικτών του Στιβ Κιν κράτησαν το 1-2 ως το τέλος. ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Σαλγκάδο, Χάνλεϊ, Ν'Ζονζί, Όλσον, Έμερτον(46' Ροτσίνα), Νταν, Πέντερσεν(72' Γκουντγουίλι), Χοϊλετ, Φορμίκα(84' Μπλάκμαν), Ρόμπερτς ΓΟΥΛΒΣ: Χένεσι, Στίρμαν(49' Φόλεϊ), Τζόνσον, Μπέρα, Γουόρντ, Τζάρβις(75' Ελοκόμπι), Ο' Χάρα, Ανρί, Χουντ (90' Μειρεχόφερ), Ντόιλ, Φλέτσερ ΦΟΥΛΑΜ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Κρέιβεν Κότατζ «Άσφαιρες» έμειναν Φούλαμ και Άστον Βίλα, για την πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ. Η Άστον Βίλα ήταν πιο δραστήρια στο ματς, η Φούλαμ είχε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά η μεγάλη ευκαιρία απουσίαζε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Κρέιβεν Κότατζ». Ωστόσο, ο ρυθμός ήταν εξαντλητικός και προμήνυε ένα ενδιαφέρον δεύτερο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μας απογοήτευσαν μιας και η Φούλαμ προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Γκίβεν, ωστόσο οι ατυχές επιλογές των παικτών της και τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου δεν της επέτρεψαν κάτι τέτοιο. Η μεγάλη ευκαιρία απουσίαζε και από το δεύτερο ημίχρονο και το 0-0 έμελε και δίκαια να είναι το τελικό αποτέλεσμα. ΦΟΥΛΑΜ: Σβάτσερ, Χιούζ, Χάγκελαντ, Σεντέρος, Ρίισε, Νταφ, Ετουχου, Μέρφι, Ντέμπσεϊ, Τζόνσον, Ζαμόρα(73' Ντεμπελέ) ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκίβεν, Γιούνγκ, Κόλινς, Νταν, Γουόρνοκ, Ντελφ, Πετρόφ, Ν' Ζόμπια(67' Άλμπρινγκτον), Χέσκεϊ, Μπέντ, Αγκμπονλαχόρ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Άνφιλντ Προβλημάτισε ενόψει της συνέχεια η Λίβερπουλ. Οι «ρεντς» έμειναν στο 1-1 με την Σάντερλαντ στο Άνφιλντ και έδειξε αδύναμη για ακόμα μία σεζόν να κυνηγήσει τον τίτλο. Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 6' βρέθηκε μία «ανάσα» από το 1-0, αλλά ο Λουίς Σουάρεζ «πέταξε» στα σκουπίδια το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ρίτσαρντσον. Έξι λεπτά αργότερα, όμως, ο Ουρουγουανός επιθετικός πήρε το αίμα του πίσω και με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή πέτυχε το πρώτο γκολ στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ. Η Λίβερπουλ «έκατσε» πάνω σε αυτό το 1-0 και δεν βγήκε μπροστά, ώσπου ο Ντάουινγκ στο 34' με «κεραυνό» έξω από την περιοχή του Μιγκνολετ σημάδεψε το δοκάρι. Η Λίβερπουλ όσο δεν έφτανε σε ένα δεύτερο γκολ «έπαιζε» με την φωτιά. Και όταν παίζεις με την φωτιά, θα