Ίδρωσε αλλά πέρασε ο Τζόκοβιτς

10:58 13/3/2013 - Πηγή: AEK365

Στον τέταρτο γύρο του τουρνουα Masters στο Indian Wells θα βρεθεί ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετά την δύσκολη επικράτηση του επί του Βούλγαρου Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, νούμερο 31 στην παγκόσμια κατάταξη, με 2-1 σετ. Ο Ντιμιτρόφ αιφνιδίασε τον κορυφαίο τενίστα στον κόσμο και στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 5-2. Ωστόσο ο Τζόκοβιτς συνήλθε και κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 7-5. Στο δεύτερο σετ φάνηκε η

διαφορά ποιότητας με τον Σέρβο να κερδίζει με 6-1 και να παίρνει την πρόκριση έπειτα από 67 λεπτά αγώνα.
Ο Τζόκοβιτς έμεινε αήττητος για 20ο παιχνίδι και στους "16" θα συναντήσει τον άνθρωπο που ήταν ο τελευταίος που τον κέρδισε στις 31/10 στο Παρίσι. Πρόκειται για τον Αμερικανό Σαμ Κούερι, νούμερο 23 στην παγκόσμια κατάταξη, που επικράτησε με 2-1 σετ, 7-6, 6-7, 7-5 του Μαρίνκο Ματόσεβιτς.
Ο Άντι Μάρεϊ, νούμερο 3 στον κόσμο, κέρδισε εύκολα με 2-0 σετ, 6-3 και 6-2, τον Γεν Σουν Λου και στους "16" θα αντιμετωπίσει τον Αργεντινό Κάρλος Μπέρλοκ, που έκανε την έκπληξη και λύγισε με 6-2, 6-2 τον απογοητευτικό Κέι Νισικόρι.
Ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο κέρδισε 6-2, 7-5 τον Μπίορν Πάου, αν και βρέθηκε να χάνει στο δεύτερο σετ με 5-4. Ο Γερμανός, μάλιστα, σέρβιρε για την ισοφάριση, αλλά το Νο.7 στον κόσμο πήρε τρία γκέιμ στη σειρά και έφτασε στη νίκη μετά από 93 λεπτά αγώνα. Ο Αργεντινός θα διεκδικήσει μια θέση στα προημιτελικά κόντρα στον εντυπωσιακό Τόμι Χάας, που υπέταξε με 6-3, 6-7(2), 7-6(2) τον Νικολάς Αλμάγρο.