JUPILER LEAGUE-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Οστάνδη-Λιρς: 3-2
(Ντεπουάτρ 58', Λούισιν 69', Κανεσίν 80'- Μπουραμπιά 46', Λιμπόμπε 60')

Ματσάρα ανάμεσα σε Οστάνδη και Λιρς με την πρώτη να κερδίζει με 3-2.

Στο 46ο λεπτό ο Μπουραμπιά άνοιξε το σκορ για τη Λιρς, ενώ στο 58' ο Ντεπουάτρ έκανε το 1-1. Στο 60' όμως ο Λιμπόμπε έδωσε ξανά τα προβάδισμα στη Λιρς με τον Λούισιν να κάνει το 2-2 στο 69'. Τη νίκη στην Οστάνδη έδωσε στο 80' ο Κανεσίν.

Σαρλερούα-Ζούλτε Βέρεγκεμ: 3-2
(Φρανσουά 24', Κεμπανό 56', Ταϊνμόν 79'-Πουριέ

42', Σιλά 50')

Ήττα σοκ για τη Ζούλτε με 3-2 από τη Σαρλερουά.

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Φρανσουά, αλλά στο 42' ο Πουριέ έκανε το 1-1. Στο 50ο λεπτό ο Σιλά έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ζούλτε αλλά στο 56' ο Κεμπανό έκανε το 2-2. Τη νίκη στη Σαρλερουά έδωσε ο Ταϊνμόν στο 79'.

Κορτράικ-Μονς: 1-2
(Ντε Σμετ 56'- Ντουσέν 38', Αρμπάιτμαν 90+3')

Τεράστια νίκη μετά από καιρό πέτυχε η Μονς με 2-1 επί της Κορτράικ.

Η Μονς άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Ντουσέν, αλλά στο 56' ο Ντε Σμετ έκανε το 1-1. Τη νίκη στη Μονς έδωσε ο Αρμπάιτμαν στο 90+3'

Σερκλ Μπριζ-Μέχελεν: 1-2
(Κορδάρο 33', Ντε Βίτε 36' πεν.)

Απίστευτη ανατροπή για τη Σερκλ που έχανε με 2-0 από τη Μέχελεν και τελικά κέρδισε με 3-2.

Στο 33ο λεπτό ο Κορδάρο έκανε το 1-0 για τη Μέχελεν, ενώ στο 36' ο Ντε Βίτε με πέναλτι έκανε το 2-0. Στο 54ο λεπτό η Μέχελεν έχασε τον Γκομσί με κόκκινη κάρτα. Έτσι η Σερκλ πίεσε και ισοφάρισε με τα γκολ των Καμπανάνγκα (87') και Μπούιλ (90'), ενώ στο 90+3' ο Νάουντς έκανε το 3-2.