Φιλική νίκη για Εργοτέλη

23:09 3/8/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Εργοτέλης ήταν ο νικητής στο πρώτο κρητικό... ντέρμπι, έστω και σε φιλικό επίπεδο, κόντρα στον Πλατανιά, επικρατώντας 2-1 των Χανιωτών στο Παγκρήτιο Στάδιο. Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον Πλατανιά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Περέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιντζίδη και έκανε το 1-0.

Οι Χανιώτες έφτασαν στην ισοφάριση λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με σκόρερ τον Γουνδουλάκη, έπειτα από ασίστ του Αγκιλέρα.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και έχασαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα καθώς η κεφαλιά του Αναστασάκου

σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, χάρις στο τέρμα του Χαντί στο 84'.

Εργοτέλης (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου (70' Καβουσάκης), Τζανακάκης, Σαρρής (88' Παντελάκης), Γιοβάνοβιτς (78' Μπουχαλάκης), Πίτσος (88' Κούτρης), Καρντόσο (23' Κοζορώνης), Χαντί, Χρυσοφάκης (65' Ρομάνο), Κοιλιάρας (65' Πελέ), Μπαμ-Μπαμ (Περέιρα) (65' Μπαντιμάνγκα), Αναστασάκος (88' Ρέντζας).

Πλατανιάς (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιωργαλλίδης (70' Περιστερίδης), Θέρρα (46' Ζουμπουλάκης, 57' Ντεντάκης), Ράφαελ, Φερνάντες, Ιντζίδης, Αγκιλέρα (46' Τετέ), Στόλερ, Γουνδουλάκης, Μοράλ, Μπέλιτς (59' Δημήτρης), Γιακουμάκης Γ.Εμμ. (23' Ναζλίδης).