15:44 20/1/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ- Φέγενορντ: 3-0
Γήπεδο: Άμστερνταμ Αρίνα

Μεγάλη νίκη με 3-0 πήρε ο Αίαντας στο ντέρμπι με τη Φέγενορντ και πλησίασε στν βαθμό από την κορυφή.

Ο Άγιαξ μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Φίσερ, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 40'.

Στο 63ο λεπτό ο ΝτεΓιονγκ έκανε το 3-0 για τον Άγιαξ ενώ στο επόμενο λεπτό η Φέγενορντ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του φαν Ράιν. Ωστόσο ο Ίμερς δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα 11 μέτρα.

Άγιαξ: Φερμέρ, Μοϊσάντερ, Μπλιντ, Αλντερβάιρελντ, Φαν Ράιν, Σένε

(68' Φέλτμαν), Πόουλσεν, Ντε Γιονγκ, Έρικσεν, Μπέριγκτερ (77' Ενόχ), Φίσερ (61' Μπάμπελ).

Φέγενορντ: Μέλντερ, Ματάισεν (67' Φορμέρ), Γιανμάατ, Βτε Βρι, Ίντι, Ίμερς (77' Φερνάντες), Κλασιέ, Βιλένα, Σκάκεν (63' Ακαχμπάρ), Πελέ, Μποέτιους.

Βίλεμ- Ντεν Χάαγκ: 1-1
(Μούλντερ 79'- Γιάνσεν 20')

Στο 1-1 κόλλησε η Ντν Χάαγκ μέσα στην έδρα της Βίλεμ.
Η Ντεν Χάαγκ άνοιξε το σκορ με τον Γιάνσεν στο 20ο λεπτό αλλά η Βίλεμ πήρε την ισοπαλία χάρη σε ένα γκολ του Μούλντερ στο 79ο λεπτό.

Γκρόνινγκεν- Ουτρέχτη: 0-2
(Γκερντ 55' πεν., Φαν ντερ Χόορν 65')

Μεγάλο διπλό για την Ουτρέχτη που επικράτησε με 2-0 της Γκρόνινγκεν.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Γκερντ στο 55ο λεπτό, ενώ ο Φαν ντερ Χόορν έκανε το 2-0 στο 65'

Ρόντα- Ναϊμένγκεν: 2-0
(Μαλκί 1', Λεμπεντίνσκι 69')

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Ρόντα που επικράτησε με 2-0 της Ναϊμένγκεν.
Η Ρόντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μαλκί, ενώ στο 69΄ο Λεμπεντίνσκι έκανε το τελικό 2-0.