19:53 22/3/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 31η Αγωνιστική

Σέλτικ-Σεντ Μίρεν 3-0
(44' Γιόχανσεν, 61' Γκρίφιθς, 90' Στόουκς)
Η Σέλτικ κέρδισε 3-0 την Σεντ Μίρεν και θέλει δυο νίκες για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια εκτός και αν την Τετάρτη κερδίσει την Πάρτικ Θιστλ και την Τρίτη η Αμπερντίν δεν κερδίσει. Τότε η ομάδα του Νιλ Λένον θα πανηγυρίσει από την Τετάρτη το 45ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα ο Στέφαν Γιόχανσεν έκανε

το 1-0 με το πρώτο του γκολ στην Σέλτικ και στο 61' ο Λέι Γκρίφιθς έκανε το 2-0 "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Άντονι Στόουκς να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις. Ο Γιώργος Σαμαράς, για τον οποίο ο Λένον είπε πως δύσκολα θα μείνει στην Σέλτικ, έμεινε στον πάγκο.

Αμπερντίν-Κιλμάρνοκ 2-1
(17' Ρούνεϊ, 72' Τζακ/ 11' Μπόιντ)

Σε πανηγυρική ατμόσφαιρα μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ η Αμπερντίν κέρδισε 2-1 την Κιλμάρνοκ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Κρις Μπόιντ να κάνει το 0-1 στο 11'. Όμως, έξι λεπτά αργότερα ο Άνταμ Ρούνεϊ με το 7ο εφετινό του τέρμα έφερε το ματς στα ίσια και ο Ράιαν Τζακ στο 72' διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας στην Αμπερντίν την 3η εφετινή νίκη κόντρα στην Κλιμάρνοκ.

Ινβερνές-Πάρτικ Θιστλ 1-0