Έρευνα για το Ελλάδα-Νιγηρία (VIDEO)

12:01 7/8/2012 - Πηγή: AEK365

Ο πρώην επικεφαλής ασφάλειας της FIFA, ο Κρις Ίτον άφησε υπόνοιες για τον αγώνα της Ελλάδας κόντρα στην Νιγηρία που έγινε στα πλαίσια της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2010 στην Νότιο Αφρική.
Υπενθυμίζεται πως η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από νωρίς αλλά στο 33ο λεπτό ο Σάνι Καϊτά κλότσησε τον Βασίλη Τοροσίδη με αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη. Τελικά η Εθνική Ελλάδας

πήρε την νίκη καθώς αρχικά ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Τοροσίδη στην επανάληψη να κάνει το 2-1.
Ο πρώην επικεφαλής ασφαλείας της FIFA ισχυρίστηκε στο Channel 4 ότι η Παγκόσμια Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία διεξάγει έρευνα για το συγκεκριμένο παιχνίδι και μάλιστα ισχυρίστηκε πως ο Καϊτά ενδέχεται να είναι εκείνος που χρηματίστηκε.
Από την πλευρά της η FIFA ξεκαθαρίζει πως από τα παιχνίδια της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 δεν θεωρεί κανένα "ύποπτο" και έτσι να μην μπορεί ο σταθμός να πάρει δηλώσεις είτε από τον Καϊτά είτε από τον εκπρόσωπο του.