Επικό παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ»

23:40 27/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.-ΒΑΣΙΛΕΙΑ: 3-3 ΓΗΠΕΔΟ: Ολντ Τράφορντ Το καλύτερο παιχνίδι που έχουν δει φέτος και ένα από τα καλύτερα στην ιστορία του Champions League έγινε στο «Ολντ Τράφορντ όπου Μάντσεστερ και Βασιλεία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν 2-0 αλλά η Βασιλεία γύρισε το ματς σε 3-2 για
να ισοφαρίσει η Μάντσεστερ στο 90'. Η πρώτη φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους όταν στο 5ο λεπτό ο Στρέλερ σούταρε με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Τρία λεπτά μετά η Μάντσεστερ απάντησε με κεφαλιά του Βαλέντσια που δεν βρήκε στόχο και στο 16' άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Φέργκιουσον συνδυάστηκαν εκπληκτικά με τον Γουέλμπεκ να πλασάρει και να γράφει το 1-0. Με την σέντρα η Γιουνάιτεντ έκλεψε την μπάλα, ο Γκίγκς έδωσε στον Γουέλμπεκ που μέσα σε ένα λεπτό πέτυχε και δεύτερο γκολ. Η Βασιλεία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 36' ο Αλεξάντερ Φράι δεν μπόρεσε με κεφαλιά να μειώσει. Στο 42' ο Γουέλμπεκ λίγο έλλειψε να κάνει χατ-τρικ αλλά ο Σομέρ έδιωξε με το πόδι.   Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την Βασιλεία όταν στο 51' ο Ζουά βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Χέα αλλά δεν μπόρεσε να τον πλασάρει. Επτά λεπτά μετά ο Φάμπιαν Φράι δεν συγχώρησε την κακή έξοδο του γκολκπίπερ της Μάντσεστερ και μείωσε σε 2-1. Στο 61' οι δύο Φράι συνεργάστηκαν άψογα με τον Φάμπιαν να σεντράρει και τον Αλεξάντερ να σκοράρει με το κεφάλι και να ισοφαρίζει. Η Μάντσεστερ τα είχε χαμένα και στο 76' η Βασιλεία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Στρέλερ από τον Βαλένσια. Ο Άλεξ Φράι δεν αστόχησε και ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή. Η Μάντσεστερ πίεσε στα τελευταία λεπτά και στο 90' κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Γιάνγκ. Με την σέντρα ο Γουέλμπεκ λίγο έλειψε να σκοράρει με το κεφάλι. Στις καθυστερήσεις ένα διώξιμο από την άμυνα της Βασιλείας λίγο έλλειψε να αιφνιδιάσει τον Ντε Χέα και να έχουμε το γκολ της χρονιάς. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Φάμπιο (67'Νάνι), Άντερσον (82'Μπερμπάτοφ), Γκιγκς (62'Παρκ), Κάρικ, Γιανγκ, Βαλέντσια, Γουέλμπεκ. ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σομέρ, Γιου Χο, Ντράγκοβιτς, Άμπραχαμ, Σταινχόφερ, Φ.Φράι (76'Τσίπερφιλντ), Καμπράλ, Τζ.Τζακά, Στρέλερ (81'Πακ), Α.Φράι (89'Τολάντ Τζάκα), Ζουά.