Για πλάκα η Ρεάλ

23:40 27/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΑΓΙΑΞ: 3-0 ΓΗΠΕΔΟ: Σαντιάγκο Μπερναμπέου Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο η Ρέαλ έκανε το δύο στα δύο νικώντας με 3-0 τον Άγιαξ. Οι Ολλανδοί απείλησαν με την σέντρα όταν ο Έρικσεν σούταρε από κοντά και ο Ράμος έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 15' ο Σίγκθορσον έκανε το σουτ από κοντά με
τον Κασίγιας να διώχνει κα να σώζει τη Ρεάλ. Δύο λεπτά μετά ο Μπενζεμά βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα η πίεση της Ρεάλ αυξήθηκε πολύ και στο 25' ήρθε το γκολ. Οι παίκτες του Μουρίνιο βγήκαν εκπληκτικά στην αντεπίθεση και αφού «έκρυψαν» την μπάλα ο Ρονάλντο έκανε με πλασέ από κοντά το 1-0. Ο Πορτογάλος στο 41' έδωσε για τον Κακά και ο «Ρίκι» με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Μόλις στο 48' στο δεύτερο μέρος ήρθε και το 3-0 με τον Κακά να κόβει στον Μπενζεμά που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά μετά ο Ανίτα ανέτρεψε τον Κακά αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι. ΡΕΑΛ Μ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Καρβάλιο, Βαράν, Αρμπελόα, Τσάμπι Αλόνς, Κεντίρα, Οζίλ (84'Άλτιντοπ), Κακά (75'Ντι Μαρία), Ρονάλντο, Μπενζεμά. ΑΓΙΑΞ: Φερμέερ, Φαν ντε Βιλ, Αλντερβαϊρέλντ, Φερτόνχεν, Ανίτα, Γιάνσεν (50'Ενόχ), Ντε Γιόνγκ, Έρικσον, Σουλεϊμανί (71'Εμπεσίλιο), Μπερίγκτερ (83'Σερέρο), Σίγκθορσον.