04:46 20/2/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: Emirates

Επιβλητική εμφάνιση για την Μπάγερν που επικράτησε με 3-1 της Άρσεναλ στο Λονδίνο και είναι με το... ενάμισο πόδι στην επόμενη φάση. Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό

με ένα εκπληκτικό γκολ με βολέ του Κρόος. Στο 21' ο Μίλερ από κοντά δεν αστόχησε και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην Μπάγερν. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο η ομάδα του Χάινκες απείλησε με κεφαλιά του Μάντζουκιτς.

Η Άρσεναλ μπήκε καλά στην επανάληψη και κατάφερε στο 55' να μειώσει με τον πρώην Βαυαρό, Λούκας Ποντόλσκι. Ο Ζιρού στο 73' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ και τέσσερα λεπτά μετά ο Μάντζουκιτς έκανε το 1-3 για την Μπάγερν "σκοτώνοντας" τις όποιες ελπίδες της ομάδας του Βενγκέρ για πρόκριση.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Βερμάλεν, Κοσιελνί, Αρτέτα, Γουίλσιρ, Γουόλκοτ, Ράμσεϊ (72'Ζιρού), Καθόρλα, Ποντόλσκι (72'Ροζίτσκι).

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Νόιερ, Ντάντε, Φαν Μπούιτεν, Λαμ, Ριμπερί (62'Ρόμπεν), Χάβι Μαρτίνεθ, Μέλερ, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος, Μάντζουκιτς (81'Γκόμες).