Έπιασε κορυφή η Κηφισιά

20:49 16/11/2012 - Πηγή: AEK365

Μπορεί πριν από τον αγώνα στο Ωραιόκαστρο, ΔΑΣΩ και Ηρακλής Κηφισιάς να πήγαν μέχρι και για καφέ μαζί, όμως λίγο αργότερα εντός γηπέδου, οι φιλοξενούμενες έδειξαν να τα «δόντια τους». Η ομάδα της Κηφισιάς επιβλήθηκε με 3-0 (25-9, 25-21, 25-19) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών και έτσι -έστω και με αγώνα παραπάνω- έπιασε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Γιάννη Λάιου ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ

(1-9, 3-18) και «έγραψε» το 1-0 με συνοπτικές διαδικασίες με τον ΔΑΣΩ εκτός της εμφανούς διαφοράς δυναμικότητας να μην μπορεί να καλύψει και τα κενά από τις απουσίες των Παντιά και Παπαστεφάνου.

Αντιθέτως, το 2-0 δεν ήρθε το ίδιο εύκολα, αφού παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχες ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ (6-8, 13-15, 19-21), αντιστάθηκαν σε όλη τη διάρκεια του σετ και δυσκόλεψαν αρκετά τον Ηρακλή.

Η ποιότητα του Ηρακλή φάνηκε στα λίγα κρίσιμα σημεία του αγώνα και χαρακτηριστικά στο 3ο σετ οι «κυανόλευκες» εκεί που χρειάστηκαν διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (4-9, 9-14, 12-18) και στο τέλος πανηγύρισαν το... πέντε στα έξι, ενώ από την άλλη, ο ΔΑΣΩ συνεχίζει να ψάχνει την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα.