EREDIVISIE- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ζβόλε- Χέρενφεεν: 1-1
(Άβντιτς 84'-Φινμπόγκασον 46')

Μπλόκο στην έδρα της Ζβόλε για την Χέρενφεεν (1-1)
Η Χέρενφεεν άνοιξε το σκορ με τν συνήθη ύποπτο Φινμπόγκασον, στο 46ο λεπτό, αλλά ο Άβντιτς έφερε το ματς στα ίσα στο 84'.

Ντεν Χάαγκ- Ρόντα: 2-2
(Φαν Ντούινεν 14', Χόλα 77' πεν.- Λεμπεντίνσκι 45', Φλέντερους 89')

Στο 2-2 έμειναν Ντεν Χάαγκ και Ρόντα σε ένα καταπληκτικό ματς.
Η Ντεν Χάαγκ άνοιξε το σκορ με τον Φαν Ντούινεν στο 14ο λεπτό, αλλά ο Λεμπεντίνσκι στο 45' έφερε στα ίσα το ματς. Η Ρόντα έχασε με κόκκινη τον

Μαλκί στ 49' κι έτσι η Ντεν Χάαγκ πίεσε και σκόραρε ξανά στο 78' με πέναλτι του Χόλα. Ωστόσο στο 88' ο Βορμγκόορ έκανε πέναλτι είδε την κόκκινη και ο Φλέντερους με δεύτερη προσπάθεια έκανε το τελικό 2-2. Στο 82' αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς τη 2η κίτρινη κάρτα είδε και ο Σαπουνάρου

Βααλβάικ- Μπρέντα: 0-4
(Φερμπέεκ 56', Μπάις 58', Σκάλκ 80', Μποτέγκιν 90+2')

Ανάσα πήρε η Μπρέντα που πέτυχε μεγάλο διπλό με 4-0 επί της Βααλβάικ.
Η Μπρέντα προηγήθηκε με τον Φερμπέεκ στο 56' και δύο λεπτά μετά ο Μπάις έκανε το 2-0. Το 3-0 έγραψε ο Σκαλκ στο 80ο λεπτό, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μποτέγκιν στο 90+2'

Χέρακλες- Αϊντχόφεν: 1-5
(Έβερτον 62'- Μάταβζ 23', Λανς 35', Βαϊνάλντουμ 66', 76', Μέρτενς 72')

Εύκολο βράδυ είχε η Αϊντχόφεν στην έδρα της Χέρακλες, την οποία και διέσυρε με 5-1 και πέρασε πάλι πρώτη.
Η Αϊντχόφεν έκανε το 1-0 με τον Μάταβζ στο 23ο λεπτό, ενώ ο Λανς έγραψε το 2-0 στο 35'. Η Χέρακλες μείωσε σε 2-1 με τον Έβερτον στο 62', αλλά ο Βαϊνάλντουμ στο 66' έκανε το 3-1 και ο Μέρτενς στο 72' το 4-1'Το.τελικό 5-1 διαμόρφωσε πάλι ο Βαϊνάλντουμ στο 76'.