21:53 20/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 1-3
Γήπεδο: Μπλου Γουότερ Αρίνα

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Φιορεντίνα με 3-1 επί της Έσμπιεργκ και ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση.

Στο 4ο λεπτό ο Νετο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πούσιτς αλλά στο 9' η Φιορεντινα

πήρε κεφάλι στο σκορ με πλασέ του Μάτρι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 11' ο Πούσιτς μετά από ασίστ του Φερνάντες, έκανε το 1-1. Οι «βιόλα» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ίλισιτς στο 15ο λεπτό και στο 20΄εχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μάτρι. Οι Ιταλοί πέτυχαν και 3ο γκολ στο 37ο λεπτό με πέναλτι του Ακουϊλάνι και στο 60' ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Κνούδσεν.

Από εκεί και πέρα οι Ιταλοί ήλεγξαν το ματς και ήταν ένα τεράστιο διπλό. Μάλιστα στο 85ο λεπτό ο Ντουμπράβκα απεκρουσε εντθπωσικά ντο σουτ του Γκόμες. Η μοναδική καλή ευκαιρία της Έσμπιεργκ ήταν ένα σουτ του Ράσμουσεν στο 87', το οποίο απομάκρυνε ο Νέτο

ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: Ντούμπραβκα, Τ. Άνκερσεν, Ντρόμπο-Αμπέμ, Γιάκομπσεν, Κνούδσεν, Π. Άνκερσεν, Λέκβεν (72' Ράσμουσεν), Αντρέασεν (83' Μπέργκβολντ), Λινγκ (46' Τζ.Άντερσεν), Φέλα, Πούσιτς

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ρονσάλια, Σάβιτς, Κόμπερ, Πασκουάλ, Φερνάντες (65' Μπάκιτς), Ακουϊλάνι (76' Πισάρο), Βαλέρο, Ίλισιτς, Ρίντερ, Μάτρι (56' Γκόμες).