ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 34η αγωνιστική

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.Σιδηρόπουλος

Μεγάλη προσπάθεια έκανε ο Απόλλωνας στο Καραϊσκάκη όμως τελικά ηττήθηκε με 1-0 με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί στη Football League. Βέβαια σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα η ομάδα της Ριζούπολης θα έπεφτε

και με ισοπαλία.

Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησαν με τον Πέρες. Ο Απόλλωνας απάντησε στο 8' με τον Πετρόπουλο να σουτάρει από καλή θέση και τον Ρομπέρτο να διώχνει. Στο 11' ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι μετά το σουτ και την επέμβαση του Γκόμεζ ενώ δευτερόλεπτα αργότερα έχασε καλή ευκαιρία με τον Πέρες. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 18' είχε ευκαιρία με τον Μανιάτη. Ο Πέρες στο 35' με κεφαλιά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία. Κακό το ματς στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να απειλήσει και τον Απόλλωνα να προσπαθεί. Η ομάδα του Σάντσες απείλησε στο 79' όταν ο Ντάλμπεργκ από καλή θέση σούταρε άουτ. Τελικά στο 88' ο Σαβιόλα από κοντά έβαλε την "ταφόπλακα" στα όνειρα του Απόλλωνα κάνοντας το 1-0.

ΟΣΦΠ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μανωλάς (56'Α.Παπαδόπουλος), Μαρκάνο, Μπονγκ, Τόρες, Μανιάτης, Εντινγκά (46'Ιμπαγκάσα), Ντομίνγκες (64'Σαβιόλα), Κάμπελ, Πέρεζ, Βαλντές

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜ. (Λ.Σάντσες): Γκόμες, Αργυρόπουλος, Xατζηζήσης, Σόντερμπεργκ, Παπαζαχαρίας, Κόρμπος, Τσοκάνης, Μίνγκας, Λουσέρο, Ντάλμπεργκ, Πετρόπουλος (46'Γκουέλα)