Επεισόδια στο Καυταντζόγλειο

21:13 23/9/2012 - Πηγή: AEK365

Την προετοιμασία τους για την επιστροφή στη Football League συνέχισαν Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου με φιλικό παιχνίδι που έδωσαν στο Καυταντζόγλειο. Ωστόσο, από αυτό δεν έλειψαν τα επεισόδια, με τους οπαδούς των δυο ομάδων να έρχονται αντιμέτωποι. Όλα άρχισαν στο 80', όταν αυτοί του «Γηραιού» κινήθηκαν προς την πλευρά αυτών της θεσσαλικής ομάδας, με το ματς να διακόπτεται προσωρινά για έξι λεπτά. Τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση της αστυνομίας, ενώ ο διαιτητής Ματέκας σφύριξε τη λήξη του αγώνα δίχως καθυστερήσεις, αφού οι οπαδοί του Ηρακλής ετοίμαζαν νέα επίθεση σε αυτούς της ομάδας του Βόλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 2-1. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν στο 43' με τον Γκοτόβο, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι επιθετικά. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Στράντζαλη είχαν την απάντηση στην επανάληψη. Με δυο τέρματα των Βουτσιά και Χιονίδη στο 52' και στο 76', αντίστοιχα, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν τη νίκη, με τους δυο προπονητές να βγάζουν τα συμπεράσματά τους.