Ένας Ζήσης δεν φτάνει...

20:37 8/9/2013 - Πηγή: AEK365

Η Ιταλία υποχρέωσε την Ελλάδα στην πρώτη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ. Με ηγέτη το Μπελινέλι (23π.) η σκουάντρα ατζούρα επικράτησε με 81-72 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Δ΄ ομίλου και με το 4Χ4 πήρε την πρώτη θέση του γκρουπ.
Το καταστροφικό τρίτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο η Ελλάδα δέχτηκε 27 πόντους έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Πιανιτζάνι να φτάσει στη

μεγάλη νίκη και να «κουβαλήσει» δύο νίκες στη Λιουμπλιάνα, όπου θα γίνουν τα ματς της δεύτερης φάσης.

Σε προσωπικό...σόου του Νίκου Ζήση μετατράπηκε η τελευταία περίοδος. Ο διεθνής πλέι μέικερ με 10 πόντους ισοφάρισε 70-70 περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη. Για πάνω από 2 λεπτά η Ελλάδα έμεινε χωρίς καλάθι στη συνέχεια, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να ξεφύγουν με 74-70 και να «αγκαλιάσουν» τη νίκη.

Πλέον ο αυριανό ματς με την Φινλανδία είναι οριακό για τη «γαλανόλευκη», καθώς θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μην αναγκαστεί να «κυνηγάει» βαθμούς στην επόμενη φάση κόντρα σε μεγάλες ομάδες, όπως η Ισπανία. Αξίζει να επισημανθεί ότι και σήμερα δεν αγωνίστηκε ο Σπανούλης, ο οποίος έκανε ζέσταμα με την εθνική ομάδα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 81-72

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16, Περπέρογλου 12, Φώτσης 2, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (7 ριμπάουντ), Κουζίν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρενό Γκέλερ (Βέλγιο), Σεργκέι Ζάστσουκ (Ουκρανία)