Ελληνική δύναμη...

21:31 12/4/2012 - Πηγή: AEK365

Η Γερμανία έχει το καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου στο χάντμπολ και είναι λογικό να συμβαίνουν όλα σε υπερθετικό βαθμό, αγωνιστικότητα, σασπένς, θεατές, συμβόλαια κ.α. Αυτό που έγινε ωστόσο στον αγώνα της Μέλσουνγκεν με την Γκροσβάλσταντ για την 27η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα δεν είναι κάτι συνηθισμένο, ούτε για την Γερμανία. Η ομάδα των Σάββα Καρυπίδη, Γρηγόρη Σανίκη και Αλέξανδρου Βασιλάκη έκανε την ανατροπή της χρονιάς, αφού βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ

(20-23) στο 54, έξι λεπτά πριν το τέλος και όμως κατάφερε να κερδίσει κόντρα στη ροή του ματς με 24-23. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αλέξανδρος Βασιλάκης ο οποίος σημείωσε 8 γκολ, τα δύο σε πολύ κρίσιμο σημείο, αφού πέτυχε το 22-23 και το 23-23 στο 55:34 και στο 56:58, λίγο πριν ο Ντάνερ στο 58:02, ολοκληρώσει μέσα σε τέσσερα λεπτά την μεγάλη ανατροπή. Οι τρεις Έλληνες πέτυχαν μαζί 12 τέρματα (από δύο Καρυπίδης και Σανίκης), δηλαδή τα μισά ακριβώς της ομάδας τους, αποδεικνύοντας πόσο σημαντικοί είναι για αυτήν. Με αυτή την νίκη η Μέλσουνγκεν έφτασε τους 25 βαθμούς και μετά από καιρό πλασαρίστηκε στην πρώτη 8άδα και ξανακάνει όνειρα Ευρώπης.