22:14 8/3/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ- ΜΑΝΤΕΣΤΕΡ Σ.: 1-0

Γήπεδο: Ζοά Αλβαλάδε

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κοίταξε στα μάτια τη Σίτι, κέρδισε με 1-0 μέσα στην Πορτογαλία και όλα είναι ανοιχτά πλέον για την πρόκριση.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς καμία μεγάλη φάση, αλλά στο 11' ο Χαρτ αναγκάστηκε σε όμορφη επέμβαση μετά από σουτ του Περέιρα.

Στο επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Μίλνερ, ο Κόλο Τουρέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο 23ο λεπτό το σουτ

του Μίλνερ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή.

Οι Πορτογάλοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 52ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Φερνάντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Ξαντάο πε τρομερό τακουνάκι έκανε το 1-0.

Στο 60ο λεπτό το σουτ του Κολάροφ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 63' ο Χαρτ έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Φαν Βολφσβίνκελ.

Στο 73ο λεπτό ο Σίλβα έκανε το σουτ από καλή θέση, ενώ στο 90' ο Μπαλοτέλι σημάδεψε το δοκάρι του Πατρισιο με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σίλβα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο. Καρίσο, Πόλγκα, Περέιρα, Ινσούα, Ξαντάο, Σχάαρς, Ιζμαΐλοφ (58' Περεϊρίνια), Καπέλ (75' Καρίγιο), Φερνάντες (68' Νέτο), Φαν Βολφσβίνκελ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: Χαρτ, Κομπανί (13' Λέσκοτ), Κολάροφ, Κλισί, Κ.Τουρέ, Μπάρι (58' Νασρί), Μίλνερ, Σίλβα, Ντε Γιονγκ, Ντζέκο (70' Μπαλοτέλι), Αγκουέρο