21:56 8/3/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 3-1

Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν

Πολύ κοντά στην πρόκριση στους 8 του Europa League βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 3-1 της Μπεσίκτας στην Ισπανία.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Φαλκάο βρέθηκε σε καλή θέση μετά από πάσα του Αντριάν, αλλά δεν τελείωσε σωστά τη φάση, ενώ στο 9' ο Κουρτουά είπε όχι στο σουτ του Φερνάντες.

Στο 18ο λεπτό

ο Σάλβιο έχασε το άχαστο προ κενής εστίας, αλλά στο 24' πήρε το αίμα του πίσω.

Ο Κόκε έκανε την πάσα, ο Σάλβιο απέφυγε από τα δεξιά τον Κάβλακ και με όμορφο αριστερό σουτ έκανε το 1-0.

Δύο λετά αργότερα ο Γκονέν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φελίπε, ενώ στο 27' ο Σάλβιο πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Ο Κόκε τον έβγαλε μόνο του απέναντι στον γκολκίπερ της Μπεσίκτας και ο Σάλβιο με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 37ο λεπτό η Ατλέτικο καθάρισε το ματς καθώς ο Αντριάν με απίστευτη κούρσα από το κέντρο, έφτασε στην περιοχή έκανε και το σουτ με την πάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκονέν.
Η Μπεσίκτας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό μείωσε σε 3-1.

Η μπάλα έφτασε στον Σιμάο μετά από κόρνερ και ο Πορτογάλος με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 3-1.

Στο 60' η Μπεσίκτας παραλίγο να πετύχει κι άλλο γκολ, καθώς ο Πεκτεμέκ κατάφερε να αστοχήσει από τη μικρή περιοχή.

Στο 76ο λεπτό ο Κόκε έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα, ενώ στη συνέχεια η Ατλέτικο δεν απειλήθηκε σημαντικά, εκτός από ένα σουτ του Χολόσκο στο 87', το οποίο απομάκρυνε ο Κουρτουά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Κουρτουά, Γκοντίν, Λουίς, Περέα, Σουάρες, Γκάμπι, Κόκε (84' Νίγκεθ), Αντριάν (62' Πίτσι), Σάλβιο (81' Ντομίνγκες), Φαλκάο, Χουανφράν.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκονέν, Τοραμάν, Σίβοκ, Εγκεμέν, Φερνάντες, Κουαρέσμα (46' Κοϊμπάσι), Ουισάλ (80' Εντού), Κάβλακ, Σιμάο, Ερνστ, Πεκτεμέκ (74' Χολόσκο).