00:14 26/11/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπράγκα- Πόρτο: 0-2
Γήπεδο: ΑΧΑ

Την 5η της συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Πόρτο που επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Μπράγκα. Και τα δύο γκολ στο τέλος του αγώνα.

Η Πόρτο ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, αλλά οι Μαρτίνεθ και Ροντρίγκες αστόχησαν σε 2 περιπτώσεις, ενώ στην επανάληψη η Μπράγκα ανέβασε στροφές και δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά η Πόρτο στάθηκε τυχερή. Στο 90' ο Ροντρίγκες έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και αφού χτύπησε και στο δοκάρι του Μπέτο, κατέληξε

στα δίχτυα. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Μπράγκα, ο Μαρτίνες με κεραυνό έξω από την περιοχή έκανε το τελικό 2-0 στο 90+2'.

Μπράγκα: Μπέτο,Ντουγκλάο, Κοέλιο, Ισμαϊλί, Βιάνα (67' Αμορίμ), Μοσορό, Κουστόδιο (90+2' Καρλάο), Μίκαελ (86' Ντζαμάλ), Σαλίνο, Άλαν, Έντερ.

Πόρτο: Έλτον, Οταμέντι, Μανγκαλά, Ντανίλο, Σάντρο, Λούτσο, ουτίνιο, Φερνάντο, Βαρέλα (69' Άτσου), Μαρτίνεθ, Ροντρίγκες.

Νασιονάλ Μαδέιρα- Εστορίλ: 1-0
(Ματέους 57')

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Νασιονάλ Μαδέιρα που επικράτησε της Εστορίλ με 1-0.
Η Νασιονάλ Μαδέιρα άνοιξε το σκορ με τον Ματέους στο 57ο λεπτό και κράτης ετη νίκη.

Βιτόρια Σετούμπαλ- Ρίο Άβε: 3-5
(Μεγιόνγκ 45', 64', 88'- Ζοάο Τόμας 11', 39' πεν., 79', Ντελ Βάλε 32', 41')

Τριάδα έπιασε η Ρίο Άβε που επικράτησε με 5-2 της Σετουμπαλ.
Η Ρίο Άβε άνοιξε το σκορ με τον Ζοάο Τόμας στο 11ο λεπτό, ενώ στο 32' ο Ντελ Βάλε έκανε το 2-0 και στο 39' ο Τόμας με πέναλτι το 3-0. Ο Ντελ Βάλε στο 41' έγραψε το 4-0 και στο 45' ο Μεγιόνγκ Ζε μείωσε σε 4-1 για τη Σετούμπαλ. Ο ίδιος παίκτης έκανε και τα 4-2 στο 65'. Ο Τόμας έκανε χατ τρικ και το 5-2 στο 79', ενώ στο 86' ο Μεγιόνγκ έκανε κι αυτός χατ τρικ με πέναλτι και μείωσε σε 5-3. στο 90+1' η Σετούμπαλ έχασε με κόκκινη τον Λουίς.

Ακαδέμικα- Ζιλ Βιθέντε: 2-2
(Φερέιρα 50', Εντίνιο 88'- Πίο 69', Κλαούντιο 75')

Στο 2-2 έμειναν Ακαδέμικα και Ζιλ Βιθέντε
Η Ακαδέμικα άνοιξε το σκορ με τον Φερέιρα στο 50', αλλά στο 69' ο Πίο έφερε στα ίσια το ματς και στο 75' ο Κλαούντιο έκανε το 2-1 για τη Ζιλ Βιθέντε. Το τελικό 2-2 έκανε ο Εντίνιο στο 88'