21:26 16/3/2014 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιρς-Λόκερεν: 1-2
(Μπουραμπιά 90+2'-Χαρμπαουί 49', Πατοσί 80')

Η Λόκερεν επικράτησε με 2-1 της Λιρς και κλείδωσε τη συμμετοχή της στα πλέι οφ για τον πρωταθλητή.

Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Χαρμπαουί, ενώ στο 80' ο Πατοσί έκανε το 2-0. Η Λιρς μείωσε με τον Μπουραμπιά στις καθυστερήσεις.

Μονς-Λέουβεν: 3-2
(Μοντέιν 18', Αρμπάιτμαν 28', ματίς 89' πεν.-Ίμπου 14' πεν.,

Γκέρερτς 80')

Στα πλέι φο για την παραμονή θα συμμετέχουν Μόνς και Λέουβεν με την πρώτη να νικά με 3-2.

Στο 14ο λεπτό η Λέουβεν άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Ίμπου, αλλά στο 18' ο Αρμπάιτμαν έφερε στα ίσα το σκορ και στο 28' ο Μοντέιν έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μονς. Η Λέουβεν ισοφάρισε με τον Γκέρερτς στο 80' αλλά στο 89' ο ίδιος παίκτης έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με τον Ματίς να δίνει τη νίκη στη Μονς από τα 11 μέτρα.

Μπέβερεν-ΣταντάρΛ.: 1-1
(Βεσελίνοβιτς 38'-Σιμάν 64')

Γκέλα στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος για τη Σταντάρ, που κόλλησε στο 1-1 με την Μπέβερεν.

Η Μπέβερεν αιφνιδίασε τη Σταντάρ στο 38' καθώς άνοιξε το σκορ με τον Βεσελίνοβιτς, αλλά στο 64' ο Σιμάν έκανε το 11.

Κορτράικ-Γκενκ: 2-2
(Πάβλοβιτς 9', Ντε Σμετ 14' πεν.-Γκοριούς 47', Σισέ 64')

Στο 2-2 κόλλησε η Γκενκ με την Κορτράικ αλλά ευτυχώς για εκείνη μπήκε στα πλέι οφ για το πρωτάθλημα.

Στο 9ο μόλος λεπτό ο Πάβλοβιτς άνοιξε το σκορ για την Κορτράικ, ενώ στο 14' ο Ντε Σμετ με πέναλτι έκανε το 2-0. Η Γκενκ μείωσε σε 2-1 με το πέναλτι του Γκοριούς στο 47' κι έκανε το 2-2 με τον Σισέ στο 64'.

Μέχελεν-Σαρλερουά: 0-3
(Φορέ 35', 80' πεν., Λόπες 87')

Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε η Σαρλερουά κόντρα στη Μέχελεν.

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Φορέ στο 35ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης με πέναλτι έκανε το 2-0 στο 80'. Επτά λεπτά αργότερα ο Λόπες έγραψε το τελικό 3-0.

Γάνδη-Ζούλτε Βάρεγκεμ: 0-1
(Σιλά 84')

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ζούλτε μέσα στην έδρα της Γάνδης και την άφησε εκτός των πλέι οφ για τον πρωταθλητή.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σιλά στο 84ο λεπτό.

Άντερλεχτ-Οστάνδη: 4-0
(Μίτροβιτς 9', 77', Ναζάρ 28', Ντεσάχτ 83')

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε η Άντερλεχτ και μείωσε τη διαφορά της απ' την κορυφή.

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 9ο μόλις λεπτό με τον Μίτροβιτς, ενώ στο 28' ο Ναζάρ έγραψε τι 2-0. Ο Μίτροβιτς πέτυχε και 2ο γκολ στο 77' για το 3-0 και ο Ντεσάχτ στο 83' έγραψε το 4-0.

Μπριζ-Σερκλ Μπριζ: 2-0
(Μονιέ 53', 90+1')

Στους τέσσερις βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή η Μπριζ, που κέρδισε με 2-0 τη Σερκλ.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Μονιέ ο οποίος έκανε και το 2-0 στις καθυστερήσεις.